Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Grzybica stóp u dzieci

Uważaj! Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzybów – nie tylko u dorosłych, ale także u naszych pociech. Ich szaleństwa na boso w piaskownicy, na basenie czy w salach zabaw – także mogą być przyczyną ataku grzybów i bakterii.

Tak ją rozpoznasz

Gdy maluch zaczyna nerwowo pocierać stópkami, uważaj. Choroba może przybierać różne postaci, ale najczęściej dotyczy przestrzeni między palcami. Pojawiają się zaczerwienienia, skóra swędzi i piecze. Potem dochodzą pęcherzyki. Naskórek na podeszwie i palcach zaczyna się łuszczyć. Uwaga: grzybica rozwija się łatwiej, gdy organizm malucha jest osłabiony, dziecko je dużo słodyczy albo jest po leczeniu antybiotykami.   

Zacznij leczenie od zaraz

Reklama

Zauważyłaś pierwsze objawy u dziecka? Pędź do apteki po preparaty dostępne bez recepty, które złagodzą swędzenie i zahamują rozwój grzybów. Znajdziesz tam produkty dostępne dla dzieci już od 1. roku życia. Krem stosuj miejscowo, zwykle raz dziennie. Warto też zaopatrzyć się w atomizer - spryskuj nim nóżki dziecka oraz wnętrza butów. Po kąpieli zasypuj osuszone stopy specjalnymi pudrami.

Ważne: kiedy dokuczliwe objawy miną, kurację stosuj jeszcze przez dwa tygodnie od ustąpienia objawów. Możesz też ją wesprzeć domowymi sposobami, np. wcierając w chore miejsca 1 łyżkę sody rozpuszczonej  w odrobinie wody. Pamiętaj, jeśli zmiany długo się utrzymują, zgłoś się z dzieckiem do dermatologa.

Aby nie dopuścić  do nawrotu choroby: dbaj, by dziecko nie miało  za ciasnych bucików z tworzyw sztucznych pamiętaj, by na basenie korzystało z klapek do wody, w której pierzesz skarpetki (przynajmniej 60 st. C), dodawaj kilka kropli olejku herbacianego lub wyciągu z grejpfruta.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL