Reklama

Gorączka - zawsze należy ją zbijać?

To MIT! Gorączka może być wynikiem infekcji, stanu zapalnego czy uszkodzenia ciała. To sygnał, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni) jest reakcją organizmu na działanie szkodliwego czynnika, wzmożoną przemianę materii, uszkodzenie tkanek. Jest także efektem podrażnienia ośrodka termoregulacyjnego w podwzgórzu mózgowia w stanach chorobowych:

  • natury zakaźnej (bakteryjnej, wirusowej, pasożytniczej)
  • zapaleniach
  • rozrostów nowotworowych
  • reakcji alergicznych
  • mechanizmów autoagresji

Wysokość gorączki nie zawsze jest związana z powagą stanu chorobowego czy bezpośredniego stanu zagrożenia organizmu. Gorączka może bowiem sygnalizować lekkie zaburzenia działania naszego ciała jak i poważniejsze choroby poszczególnych układów czy narządów.   

W przeziębieniu można obniżać gorączkę, jednak należy pamiętać, że każda gorączka utrzymująca się dłużej niż trzy dni jest najprawdopodobniej dowodem na pojawienie się dodatkowej infekcji bakteryjnej albo innych powikłań, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Generalnie, każdy przedłużający się stan gorączkowy lub podgorączkowy jest dowodem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Zbijanie gorączki bez odpowiedniej diagnozy może być śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia!

apio

Reklama
www.zdrowie.pap.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama