Reklama

Dziwne objawy menopauzy - czy jest się czym martwić?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Ale tym terminem określa się też okres przekwitania obejmujący kilka lat przed ostatnią miesiączką i po niej.

Typowe objawy związane z zatrzymaniem miesiączki to uderzenia gorąca i nocne poty. Ale są też nietypowe.

Zanim nastąpi ostatnia menstruacja, obniżający się poziom estrogenów może niekorzystnie wpływać na wiele funkcji organizmu, wywołując przedziwne dolegliwości.

Problemy z układem krążenia i sercem

Spadek stężenia żeńskich hormonów płciowych powoduje wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (tzw. złej frakcji) oraz spadek HDL (tzw. dobrej frakcji). To sprzyja miażdżycy i zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. 

Schorzenie to może inaczej przebiegać u kobiet i u mężczyzn. Paniom mogą doskwierać nietypowe bóle pleców, jamy brzusznej, a nawet żuchwy, brakuje im tchu, czują ciągłe zmęczenie. 

Reklama

Z tego powodu trudno zdiagnozować u kobiet rzeczywiste problemy kardiologiczne i wystarczająco wcześnie wprowadzić leczenie.

Dlatego panie po menopauzie powinny regularnie badać poziom cholesterolu i trójglicerydów. Gdy jest za wysoki - należy wprowadzić dietę antycholesterolową i zacząć regularnie ćwiczyć, a jeśli będzie potrzeba - wprowadzić leki.

W okresie przekwitania bólom głowy często towarzyszy ucisk i uderzenie krwi: twarz staje się czerwona, czujesz osłabienie, jest ci duszno, gorąco. Ból powstaje wskutek chwilowego rozszerzenia naczyń krwionośnych głowy. 

W takiej sytuacji, zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, odpocznij dłuższą chwilę w chłodnym pomieszczeniu.

Osteoporoza

Kobiety po menopauzie są szczególnie na nią narażone. Obniżony poziom estrogenów i progesteronu zaburza m.in. gospodarkę wapniową organizmu i odbudowę masy kostnej. 

Osteoporoza może nie dawać żadnych objawów, dopóki nie przydarzy się pierwsze złamanie - zazwyczaj w wyniku drobnego urazu. Czasem objawem osteoporozy jest malejący wzrost. 

Dlatego warto co roku mierzyć się. Ubytek w ciągu roku ponad pół centymetra może świadczyć o osłabieniu kości i osteoporozie. 

Depresja

Uczucie zmęczenia i apatii, drażliwość, nerwowość to naturalne i częste objawy towarzyszące menopauzie. Z badań wynika jednak, że u części kobiet w tym czasie rozwija się depresja. 

Jej objawy mogą być nietypowe: pogorszenie jakości snu, wybudzanie się w nocy nawet co dwie godziny, uczucie lęku, ataki paniki, zaburzenia apetytu. 

Koniecznie poinformuj o tym lekarza. Może zalecić ci nowoczesne, nieuzależniające leki antydepresyjne.  

Zapobiec otyłości

Około 70 proc. kobiet po menopauzie cierpi na nadwagę lub otyłość. Powodem jest niska spoczynkowa przemiana materii. Często też niedoczynność tarczycy. A nadmiar kilogramów to większe ryzyko nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca oraz hormonalnie zależnych nowotworów, tj. raka błony śluzowej macicy i raka piersi.

Przyjmuje się, że wchodząc w okres menopauzy należy jeść 200-400 kcal mniej niż do tej pory. Bowiem o tyle mniej organizm zużywa jej na swoje potrzeby. Dlatego warto jeść mniej mięsa i słodyczy, a więcej warzyw.

Azjatycki sposób na klimakterium – żeń-szeń

W Azji kobiety w okresie menopauzy stosują preparaty z wyciągiem z żeń-szenia. Korzeń ten ma niezwykłe właściwości: łagodzi dolegliwości towarzyszące przekwitaniu i zapobiega jego negatywnym skutkom.

Pobudza tzw. receptory GABA w mózgu, dzięki czemu uspokaja i skutecznie relaksuje. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy dodatkowo chronią kości przed osteoporozą. Działają też przeciwmiażdżycowo, obniżając stężenie "złego" cholesterolu (frakcji LDL), a podwyższając poziom frakcji HDL ("dobrego" cholesterolu). 

Żeń- -szeń obniża też ciśnienie krwi oraz zapobiega arytmiom (zaburzeniom rytmu serca). Poprawia również wygląd skóry, odmładzając ją. 

Preparatów z wyciągiem z żeń-szenia nie mogą stosować osoby cierpiące na nowotwory hormonozależne.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: menopauza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy