Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dziurawiec nie tylko na chandrę

Nerwowość, stres, przemęczenie, kłopoty ze snem, stany depresyjne? Zaparz herbatkę z dziurawca.

Wyciągi z dziurawca są równie skuteczne, jak leki przeciwdepresyjne. Ponieważ dziurawiec jest ziołem fototoksycznym (po zastosowaniu dziurawca na skórze wystawionej na promienie słoneczne może pojawić się obrzęk i ostre zaczerwienienie), jesień i zima to idealny czas na kuracje tym ziołem.       

Reklama

Dziurawiec pomoże też na inne dolegliwości. Jednak nie każdy może stosować dziurawiec, nawet  w postaci lekkiej herbatki.

Na jesienne smutki

 Napar z dziurawca działa uspokajająco, często jest składnikiem mieszanek ziołowych oraz leków uspokajających i ułatwiających zasypianie. Można go też stosować na lęki nocne i moczenie się starszych dzieci. Przygotuj wtedy napar z płaskiej łyżeczki zioła, zalej szklanką wrzątku, po 15 min przecedź. Podawaj 1/3 szklanki przed snem.

Na żołądek i trawienie

 Dziurawiec stosowany wewnętrznie działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczynia krwionośne. Łagodzi też biegunkę i ból brzucha. Jak przygotować i przyjmować? Łyżeczkę suszonego zioła zalej niepełną szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 15 min. Pij po pół lub po 1/3 szklanki 3 razy dziennie 30 min po posiłku (zadziała rozkurczowo, zmniejszy wzdęcia i wiatry). Można też pić napar przed jedzeniem, zadziała wtedy żółciopędnie pobudzi wydzielanie soków trawiennych, nieznacznie pobudzi apetyt.

Wewnętrznie i zewnętrznie dziurawiec stosuje się  w leczeniu bielactwa.

Pamiętaj

Zioła fototoksyczne jak dziurawiec zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV. Jeśli przyjmujesz dziurawiec jako napar, odwar, krem, szampon, olejek czy w tabletkach - unikaj promieni słonecznych. A jeśli już ich nie możesz uniknąć - smaruj skórę kosmetykami z wysokim filtrem UV. Ponadto dziurawiec może zmniejszać skuteczność innych leków. Spytaj lekarza, czy możesz stosować dziurawiec, gdy przechodzisz terapię interferonem, chemioterapię, przyjmujesz leki na anemię, stosujesz terapię antywirusową, bierzesz warfarynę, cyklosporynę, stosujesz leki antykoncepcyjne.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje