Reklama

Dobranoc, śpij jak suseł...

Co zrobić, by zapewnić sobie spokojną noc, bez wybudzeń i irytującego liczenia baranów? Metod jest kilka. Oto zalecane przez ekspertów.

Najpierw długo nie możesz zasnąć, a potem śpisz niespokojnie i budzisz się nawet kilka razy? Zacznij działać, bo grozi ci bezsenność.

1. Rolety zaciemniające


Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko światła, ale i ciemności. Wtedy jego zegar biologiczny działa najsprawniej. Dlatego w ciągu dnia chwytaj jak najwięcej promieni słonecznych, ale w nocy śpij w zaciemnionej sypialni.

Ciemność pobudza wytwarzanie w mózgu melatoniny umożliwiającej szybkie zasypianie i głęboki sen. Światło docierające zza okien, przenikające przez szklane drzwi może natomiast zaburzyć dobowy rytm snu i czuwania.

Reklama

2. Nie jedz kolacji przed snem

Obciąża to układ trawienny i może utrudniać zasypianie. Ostatni posiłek (nie później niż dwie godziny przed snem) powinien być bogaty w węglowodany. Wybieraj jednak tylko złożone - o niskim indeksie glikemicznym (brązowy ryż, makaron z mąki pełnoziarnistej, grube kasze, warzywa). Zjadaj niewielką kolację, a zaśniesz znacznie łatwiej. Dodatkowa korzyść? Rano nie obudzi Cię ssanie w żołądku.

3. Wypij melisę lub szklankę mleka

W zwalczaniu bezsenności skuteczne są herbatki ziołowe np. z suszu chmielowego, rumianku, melisy albo lawendy. Możesz przygotować z nich własną mieszankę (w równych częściach). Łyżkę suszu zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut.

Niezastąpionym sposobem na szybkie wyciszenie się przed snem jest też mleko z miodem, bogate w tryptofan. To prekursor serotoniny odpowiedzialnej za wyciszenie układu nerwowego. Ale uwaga! Nie jest to metoda zalecana, jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy. Wówczas mleko możesz zastąpić ciepłą (najwyżej 40-stopniową) wodą i rozpuścić w niej 1-2 łyżki jasnego miodu, np. rzepakowego.

4. Ziołowa kąpiel


15-minutowa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z lipy, waleriany, melisy czy 20 kropli olejku lawendowego świetnie ukoi nerwy. Pamiętaj, by jej nie wydłużać. Zioła mają silne działanie i kąpiel mogłaby Cię osłabić.

5. Pomoc z apteki

Wiele leków bez recepty przywraca zdrowy, głęboki sen. Najczęściej zawierają one wyciągi ziołowe o właściwościach nasennych, jak np. kozłek lekarski i waleriana (Na Sen, Leki uspokajające, Melisa, Dobry sen, Forsen, Valerin forte, Melisa Plus).

Możesz też wypróbować działanie syntetycznej melatoniny, regulującej rytm dobowy. Preparaty te można stosować bezpiecznie nawet przez kilka tygodni. Ryzykowne jest natomiast dłuższe zażywanie uzależniających leków z benzodiazepiną, które często zapisują lekarze rodzinni.

6. Dieta na dobry sen


Powinna dostarczać żelaza, magnezu, kwasów tłuszczowych omega- 3 oraz witamin z grupy B, zapewniających stabilność układu nerwowego. Substancje te korzystnie wpływają również na zegar biologiczny (wytwarzanie hormonów sterujących snem). Jedz dużo zielonych warzyw, 2 razy w tygodniu tłuste morskie ryby, 2 razy filet z indyka, oleje roślinne, ziemniaki, banany i produkty z pełnego ziarna.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama