Reklama

Dlaczego warto pić kwas chlebowy

Znakomicie nawadnia i gasi pragnienie. Jest bogaty w witaminy z grupy B, ale zawiera też witaminy C i E oraz bakterie kwasu mlekowego. I możesz go wyprodukować w domu.

Popijali go Słowianie, a dla naszych wschodnich sąsiadów stał się niemal napojem narodowym. Po tłustym jedzeniu przynosił ulgę jelitom, poprawiając przemianę materii i trawienie. 

To głównie zasługa dobroczynnych bakterii, które także wspomagają odporność organizmu. Poza tym, kwas chlebowy wzmacnia serce i uszczelnia naczynia krwionośne, przeciwdziała wzdęciom  i nadkwasocie, jest pomocny w takich schorzeniach, jak cukrzyca, grzybica oraz zapalenie stawów.

Tak go zrobisz

Potrzebujesz:

500 g czerstwego chleba żytniego razowego - koniecznie na zakwasie

Reklama

5 l wody 

skórka z cytryny

4 g świeżych drożdży

3/4 szkl. cukru

Przygotowanie:

1. Chleb pokrój  w kostkę i podpiecz w piekarniku w temp. 180 st. C ok. 15 minut.  

2. Włóż chleb do glinianego garnka, dodaj skórki z cytryny i zalej 5 l wrzątku. Przykryj ściereczką i odstaw na 24 godz. 

3. Następnego dnia przecedź zacier przez gazę. W ten sposób z 5 l, otrzymasz ok. 3 l. Dodaj litr wrzątku i 3/4 szklanki cukru. Drożdże (1 g na 1 l) rozpuść w letniej odlanej szklance zacieru. Dodaj 3 łyżeczki cukru. Po ok. 20 min roztwór zaczyna gazować. Wtedy dolej go do zacieru i odstaw na 24 godziny. 

4. Kwas przelej do plastikowych butelek, ale nie do pełna. Zakręć i wstaw do lodówki. Po ok. 2-3 dniach jest gotowy do picia.

Co to jest?

  Ten ciemnozłoty napój  o słodko-kwaśnym smaku powstaje w wyniku fermentacji chleba razowego lub żytniego,  z dodatkiem cukru i owoców.  Niektórzy dodają do niego rodzynki, śliwki albo żurawinę. Uważany jest za napój bezalkoholowy, ale może zawierać go odrobinę.

Uwaga! Kwasu chlebowego nie powinny spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące.

IK    

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy