Gotowana lub duszona papryka, zwłaszcza żółta ma sporo luteiny i zeaksantyny, zawiera też witaminę E. To przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki w siatkówce oka, a to zapewnia dobre widzenie. Gotowana lub duszona papryka jest zwykle lepiej tolerowana przez osoby borykające się z dolegliwościami przewodu pokarmowego.
Ostrą papryczkę chili warto polecić osobom dbającym o linię, bo zmniejsza łaknienie. Zawiera kapsaicynę, która pobudza krążenie, podwyższa metabolizm i tempo spalania kalorii. Ale ostrożnie powinny spożywać ją osoby cierpiące na niektóre choroby układu pokarmowego, jak wrzody, stany zapalne błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy, a także na refluks i zgagę.
Sproszkowana ostra papryka złagodzi ból głowy. Tak działa kapsaicyna, która oczyszcza też drogi oddechowe, łagodząc objawy przeziębienia.
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzej do 200°C. Warzywa umyj, z papryki odetnij wierzch, usuń gniazdo nasienne, ułóż na blasze. Z bakłażana odetnij końcówkę, przekrój na pół wzdłuż i ułóż obok papryk. Piecz 40 min. Papryki powinny się przypiec.
Gdy warzywa ostygną, zdejmij skórkę z papryk i zmiksuj je razem na gładką masę. Na patelni na oleju zeszklij siekany czosnek oraz drobno siekaną papryczkę chilli. Następnie dodaj na paletnię masę warzywną, dopraw. Przełóż do słoika i pasteryzuj.
Zobacz także: