Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dlaczego urazy głowy są takie groźne?

Zdarza się, że nawet te z pozoru lekkie mogą stanowić zagrożenie życia.

Pacjentka uderzyła głową o otwarte drzwi szafki kuchennej. Jak podawała, "chyba nie straciła przytomności, jednak na chwilę ją zamroczyło, aż musiała usiąść na podłodze". Początkowo nie chciała wzywać pogotowia, jednak po kilku godzinach zrobiło jej się słabo, pojawiły się nudności i wymioty.

Reklama

Trafiła do izby przyjęć szpitala. W badaniu neurologicznym nie stwierdzono odchyleń, ale w tomografii komputerowej głowy opisano krwiak przymózgowy. Po konsultacji neurochirurgicznej zdecydowano o leczeniu operacyjnym.

Przyczyny

Większość drobnych urazów głowy, którym nie towarzyszy utrata przytomności i przerwanie ciągłości skóry, nie wymaga konsultacji z lekarzem. Te z rozcięciem skóry głowy potrzebują zszycia rany i założenia opatrunku, po czym można bez obaw wrócić do domu.

Najbardziej niebezpieczne są urazy, w których dochodzi do utraty przytomności. Sytuację taką nazywamy wstrząśnieniem mózgu. Występuje wtedy krótkotrwała utrata przytomności, często niepamięć momentu urazu oraz krótkiego czasu poprzedzającego go. Samo wstrząśnienie mózgu nie zawsze wiąże się z uszkodzeniem mózgu, jednak na skutek urazu może dojść do jego stłuczenia i krwawienia wewnątrzczaszkowego. Dlatego jak najszybciej powinniśmy trafić wówczas do szpitala. To szczególnie ważne w przypadku osób starszych i przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Niezależnie od czasu, jaki upłynął od urazu, do szukania pomocy lekarza powinny nas skłonić takie objawy, jak:

- nadmierna senność,

- nudności i wymioty,

- zawroty i bóle głowy,

- zaburzenia równowagi,

- problemy z koncentracją,

- zaburzenia kontaktu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje