Reklama

Dlaczego ciągle jest mi duszno?

Winny może być smog lub aspiryna, ale też chore serce, oskrzela, a nawet zwyrodnienie kręgosłupa.

Zachowaj czujność, gdy...

 Od lat palisz lub przebywasz wśród palaczy. Początkowo duszność daje znać o sobie tylko przy wysiłku. Gdy POChP, tj. przewlekła choroba obturacyjna płuc, postępuje, ataki pojawiają się także w trakcie zwykłych, codziennych czynności oraz podczas snu.

Nasza rada. Ogranicz ilość wypalanych papierosów. Gdy zachce ci się palić, idź na spacer, posprzątaj, upiecz ciasto. Miej przy sobie coś, co zajmie ręce, np. gumową piłeczkę do ściskania, breloczek, długopis. Możesz też nosić ze sobą coś zdrowego do przegryzania, np. pestki dyni, słonecznika, suszoną żurawinę. Odruch sięgnięcia po papierosa łatwiej pokonasz, trzymając w ustach lub dłoni wykałaczkę czy słomkę. W przypadku POChP potrzebne będą leki wziewne w inhalatorze przepisane przez lekarza.

Reklama

Niedomaga ci serce. Duszność może sygnalizować rozwój choroby wieńcowej, arytmię, wysoki skok ciśnienia przy nadciśnieniu, a także postępującą niewydolność serca. Duszność związana z chorobami układu krążenia dokucza już podczas niewielkiego wysiłku, jak choćby wchodzenie po schodach. Nasila się też w pozycji leżącej, podczas snu lub silnego stresu.

Nasza rada. Zrób kontrolne EKG, umów się do kardiologa. Przy nadciśnieniu, atak duszności złagodzi zażycie leku obniżającego ciśnienie. Przy rozpoznanej chorobie niedokrwiennej serca pomoże zażycie leku z nitrogliceryną, który rozszerza naczynia wieńcowe. Uwaga! Jeśli atak duszności wystąpi nagle w nocy, towarzyszą mu poty, kaszel, rzężenie w płucach, uczucie niepokoju - szybko wezwij pogotowie.

Rozwinęła się astma oskrzelowa. Nieleczona lub źle leczona alergia wziewna często przechodzi w astmę. Jej objawem jest narastająca duszność wraz ze świszczącym, krótkim oddechem czy uciskiem w klatce piersiowej. Objawy dokuczają w nocy lub nad ranem, po wysiłku albo kontakcie z uczulającym czynnikiem, np. pyłkiem, sierścią kota, psa czy przy zmianie temperatury.

Nasza rada. Obserwuj w jakich sytuacjach, po kontakcie z jakim alergenem, masz atak duszności. Nie zwlekaj z wizytą u alergologa lub pulmonologa.

Masz chory kręgosłup. Duszność może być skutkiem zwyrodnienia lub skrzywienia kręgosłupa w odcinku piersiowym, a problemy z oddychaniem mogą nasilić się, gdy dużo czasu spędzasz w jednej pozycji.

Nasza rada. Gdy dużo siedzisz, wstań co 30 minut i zrób małą gimnastykę, np. kilka skłonów do przodu, i do tyłu, i na boki, krążenia biodrami oraz ramionami przy wyprostowanych rękach. Pospaceruj po pokoju, do kuchni. Podczas siedzenia kręgosłup będzie najmniej obciążony, gdy pośladki przysuniesz jak najbliżej oparcia, a plecy oprzesz całe, wraz z łopatkami. Przysuń krzesło tak blisko stołu, by nie garbić się nad blatem.

Ważne!

Aspiryna. Zawiera kwas acetylosalicylowy, który może wywołać duszność. Ta sytuacja świadczy o tzw. astmie aspirynowej - nadwrażliwości na składniki leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Smog. Często wdychany może przyczynić się do ataku duszności i rozwoju POCHP. Może też nasilać objawy astmy oskrzelowej.

Na początek zrób spirometrię!

 Kto powinien się zbadać? Osoby mające napady duszności, zwłaszcza przy wysiłku, przewlekły kaszel oraz nałogowi palacze papierosów.

Co daje to badanie? Na jego podstawie można zdiagnozować astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Aby je wykonać, potrzebne jest skierowanie lekarza POZ do alergologa lub pulmonologa.

Jak się przygotować?

- przez minimum 4 godziny przed badaniem nie pal papierosów;

- na 2 godziny przed badaniem nie jedz obfitych posiłków, nie pij mocnej kawy, herbaty, napojów z kofeiną (np. coca-coli);

- 30 minut przed badaniem unikaj intensywnego wysiłku;

- załóż luźne ubranie, by swobodnie nabierać powietrze. Nie może uciskać klatki piersiowej i brzucha.




Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy