Reklama

Reklama

Dla kogo darmowe badania przesiewowe płuc?

Co roku na raka płuc zapada w Polsce ponad 21 tysięcy osób. 95 procent pacjentów to osoby palące papierosy. Zobacz, kto może się zgłosić na darmowe badania, jak się przygotować i leczyć.

Brak objawów

Poza paleniem papierosów czynnikami ryzyka zachorowania na nowotwór płuc są: bierne palenie - narażenie na wdychanie dymu papierosowego, długotrwały kontakt z azbestem, radonem oraz chemikaliami stosowanymi w przemyśle, spaliny i smog, dziedziczna podatność na ten nowotwór. 

Reklama

Niestety, zbyt późno zgłaszamy się do lekarza, ponieważ wczesne stadia raka płuc nie dają żadnych objawów. 

Dlatego tak duże znaczenie mają kontrolne badania klatki piersiowej: osoby dorosłe w ramach profilaktyki raka płuc powinny wykonywać RTG klatki piersiowej raz na dwa lata, a palące - raz do roku.

Rusza właśnie Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Skierowany jest do osób szczególnie zagrożonych tym nowotworem. 

Możesz się w ramach niego przebadać, jeśli: masz 50-74 lata, palisz paczkę papierosów dziennie od 20 lat lub dwie paczki dziennie przez 10 lat: rzuciłaś palenie na więcej niż 15 lat.

Jakie objawy mogą sygnalizować raka płuc?

Wczesne stadia nowotworu płuc (pierwsze i drugie) z reguły przebiegają bezobjawowo. 

Jednak gdy choroba jest bardziej zaawansowana, mogą pojawić się: uporczywie nawracające, mimo leczenia, kaszel lub chrypka, zapalenia płuc z nawrotami, duszności, krew w odkrztuszanej plwocinie, bóle w klatce piersiowej, ból zlokalizowany w okolicy barku lub łopatki, nawracające stany podgorączkowe, silne osłabienie, utrata wagi. 

Ważne. Kiedy kolejne morfologie krwi wykazują nasilającą się niedokrwistość, a ta nie poddaje się leczeniu, może być to symptomem rozwijającego się nowotworu. 

Zawsze w takiej sytuacji powinnaś dostać od lekarza rodzinnego skierowanie na dalszą diagnostykę.

Dowiedz się więcej na temat: badania przesiewowe | rtg | płuca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje