Reklama

Reklama

Czyrak w uchu – wywołuje go gronkowiec złocisty

Nieleczony może być źródłem zapalenia wsierdzia i zatok. Czasem ból nasila otwieranie ust, co utrudnia jedzenie. Sprawdź, czym objawia się czyrak i jak go leczyć.

Przyczyny

Czyrak to zakażenie mieszka włosowego. Jest to mała kieszonka zlokalizowana u podstawy włosa. Wytwarza wydzielinę, która później jest wydalana na skórę. 

Reklama

Gdy z jakiegoś powodu kieszonka zostanie zatkana (przez resztki naskórka, brud), bakterie, które w niej żyją, zaczynają się rozwijać i wywołują stan zapalny.

Zwykle są to gronkowce lub paciorkowce, które w prawidłowych warunkach nie mogą nam wyrządzić żadnej szkody. 

Gromadząca się na skutek rozwijającego się stanu zapalnego ropa powoduje powiększenie kieszonki, co na skórze widoczne jest jako kulista, czerwona zmiana, która może osiągać rozmiary od milimetra do kilku centymetrów. Jest bardzo bolesna.

Czyrak tworzy się zwykle w początkowej części przewodu słuchowego zewnętrznego.

Zmiana powstaje na skutek: zatkania mieszka włosowego przez woskowinę, kurz, resztki naskórka, mikrouszkodzenia naskórka na skutek drapania ucha, np. z użyciem ostrych przedmiotów, częste i długotrwałe używanie dousznych słuchawek, czyraki często powstają także na skutek obniżenia odporności, niedożywienia, braku witamin, chorób ogólnych, jak cukrzyca, choroby nerek itp. 

Objawy

Czyrak, poza charakterystyczną zmianą na skórze, objawia się przede wszystkim bólem. Ze względu na to, że skóra kanału słuchowego jest cienka i mocno napięta, a tkanka podskórna słabo rozwinięta, ból w przypadku czyraka ucha jest wyjątkowo silny.

Zwykle dotyczy nie tylko samej okolicy czyraka, ale także skóry wokół ucha, stawu skroniowo-żuchwowego i gardła, może się też nasilać w czasie otwierania ust, gryzienia i połykania, co utrudnia jedzenie. 

Choć czyrak jest zmianą miejscową, mogą mu towarzyszyć objawy ogólne, związane z wydostawaniem się bakterii do krwi: powiększenie węzłów chłonnych szyi i podżuchwowych, dreszcze, gorączka. 

Dowiedz się więcej na temat: czyrak | czyraki | ucho

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje