Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czym jest alergia kontaktowa?

Bezpośredni kontakt z uczulającą substancją powoduje piekący ból, wypryski, a nawet owrzodzenia

Objawy alergii występują zwykle po kilku lub kilkunastu godzinach i mogą się nasilać przez wiele dni. Właśnie to odróżnia alergię kontaktową od wziewnej, w której reakcja układu odpornościowego ma miejsce natychmiast, często już podczas pierwszego zetknięcia się z alergenem. 

Reklama

W przypadku osób po 50. roku życia problemem są uczulenia na środki stosowane w gabinetach stomatologicznych (zwłaszcza te starej generacji). Osoby starsze częściej mają poważne zabiegi (leczenie kanałowe, zakładanie mostów, protez), czas ekspozycji na środki chemiczne jest wówczas dłuższy. A im częstszy i dłuższy kontakt z substancją, tym łatwiej się na nią uczulić. 

U stomatologa 

Do alergii kontaktowej może dojść podczas plombowania zębów, przy znieczulaniu i przygotowywaniu protez. Co najczęściej uczula u dentysty? Materiały używane do wypełnień (amalgamat, akryl). Substancje do wytwarzania koronek, mostów (akryl). Substancje wyciskowe i metale do tworzenia protez zębowych (nikiel, kobalt, złoto i rtęć). Środki odkażające. Lateks zawarty w rękawicach. Leki znieczulające (eugenol, efedryna i lidokaina) - reakcją na zastrzyk znieczulający może być kołatanie serca, duszność. 

Najbardziej typowym objawem uczulenia na jedną z tych substancji jest grudkowata wysypka wewnątrz jamy ustnej, ale może dojść także do bolesnego obrzęku języka i dziąsła lub zmian zapalnych na wargach. W każdym z przypadków powinnaś szybko zgłosić się do lekarza, który wykluczy lub potwierdzi u ciebie alergię i zleci odpowiednie leki odczulające (zwykle stosuje się sterydy, np. hydrokortizon i leki antyhistaminowe). 

Dowiedz się więcej na temat: alergia kontaktowa | Styl.pl | stomatologia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje