Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czy twoje krążenie działa bez zarzutu?

Po całym dniu odczuwasz zmęczenie nóg? Twoje kostki puchną, a na powierzchni skóry zauważasz „pajączki”? To może być PNŻ.

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) dotyczy niemal co drugiej Polki po 40. r.ż. Początkowo objawia się ona niewielkimi obrzękami okolicy kostek, które nasilają się pod wieczór. Następnie pojawiają się bóle w łydkach, kurcze mięśni, pajączki i żylaki. Nie chcesz tego? Zobacz, jak się bronić.  

Skąd ta dolegliwość?

Reklama

 Jeśli w twojej rodzinie ktoś choruje na PNŻ, ryzyko pojawienia się jej u ciebie jest podwyższone. Niezmiernie ważny jest także styl życia - np. siedząca lub stojąca praca, która w bezpośredni sposób prowadzi do zastoju krwi w żyłach. Również nadwaga znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, ze względu na zwiększone obciążenie dla kończyn dolnych. Na kondycję naczyń krwionośnych wpływa też palenie papierosów czy stosowanie środków hormonalnych, w tym antykoncepcji. 

Zadbaj o zdrowie nóg!

Zapewnij sobie regularną dawkę sportu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec czy nawet intensywny marsz - wybieraj te aktywności, które pozwolą zaangażować  nogi do pracy. 

Wzbogać codzienne posiłki o produkty bogate w witaminę C i B6. Ogranicz spożycie słodyczy. 

Nie pal - twoje żyły tego nie lubią. Nikotyna powoduje obkurczenie ścian naczyń krwionośnych i tym samym utrudnia przepływ krwi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje