Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czy to żółtaczka pokarmowa?

Jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. U starszych chorych niesie większe ryzyko powikłań niż u młodszych pacjentów.

Wirusowym zapaleniem wątroby, zwanym także chorobą brudnych rąk, można się zarazić np. przez spożycie skażonej nieczystościami wody lub pożywienia. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby pracujące w służbie zdrowia, żłobkach, przedszkolach czy wojsku.

Reklama

Jednymi z objawów zakażenia są: utrata apetytu, niechęć do tłustych potraw i zapachu dymu tytoniowego. Dochodzą też nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka i biegunki. Czasami występują bóle stawów i wysypka skórna. Dołącza też zażółcenie białek oczu i skóry oraz brązowa barwa moczu i świąd skóry.

WZW typu A może prowadzić do uszkodzenia miąższu wątroby oraz powodować takie powikłania, jak zastój żółci (cholestaza), nadostre zapalenie wątroby czy anemię aplastyczną. Na chorobę nie ma żadnego leku - łagodzi się tylko jej objawy.

Warto wypróbować wówczas naturalne sposoby, które wzmocnią organizm.

Leczenie naturalne

Przede wszystkim należy nawadniać ciało i wypijać co najmniej 2,5 litra płynów dziennie - najlepiej ciepłej wody albo lekkiego naparu z rumianku. Wsparciem okaże się herbatka z łyżeczki babki szerokolistnej zaparzonej w szklance wrzątku. Ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niweluje uczucie ucisku w brzuchu i przyspiesza regenerację wątroby. Spożywaj powoli 3 szklanki na dobę.

Sięgaj też po napar z borówki brusznicy, która działa antyseptycznie oraz wspomaga funkcje hepatocytów. Łyżeczkę suszonych liści rośliny zaparz w szklance wrzątku. Pij dwa razy dziennie. Pomocny jest sok z brzozy. Pobudza drogi żółciowe do pracy, odkaża je i przyspiesza odnowę wątroby oraz zapobiega jej powiększeniu. Dawkuj sobie po 1/3 szklanki soku 2 razy dziennie.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje