Reklama

Reklama

Czy suchy kaszel to coś poważnego?

Niby niewinne pokasływanie, a nie ustępuje i zmienia się w koszmar. Nie lekceważ go!

Kaszel może budzić cię w nocy, przez co w dzień czujesz się niewyspana. Dla kobiet jest szczególnie przykry, gdyż sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, pękaniu żeber i powstawaniu przepuklin. 

Przyczyny bywają różne

Reklama

Kaszel bywa objawem refluksu - zarzucania treści żołądkowej do przełyku i gardła. Gdy wywoła przepuklinę rozworu przełykowego, wymaga operacji. 

Jeśli dokucza ci nocą, sprawdź, czy nie masz przewlekłego zapalenia zatok - gdy leżysz, płyn spływa do gardła i drażni je.

Pojawia się w reakcji na zimne powietrze lub na perfumy, środki czyszczące, zapachowe itp.

Wywołują go związki chemiczne, np. aldehyd cynamonowy, obecny w  korze cynamonu czy akroleina - chemiczna toksyna obecna w dymie tytoniowym oraz wytwarzająca się podczas grillowania.

Przyczyną bywają leki, np. na nadciśnienie i niewydolność serca - inhibitory konwertazy angiotensyny.

Jesienią i zimą suchy kaszel często powodowany jest przez wirusy. Wiosną zaś najczęściej bywa on objawem alergii.

Czasem to objaw astmy, rozstrzeni oskrzeli, gruźlicy.

Pokasływanie bez odkrztuszania towarzyszy zaburzeniom lękowym. To rodzaj odpowiedzi na sytuacje stresowe, być może powiązany z osłabieniem układu odpornościowego, nadmiernym pobudzeniem nerwu błędnego albo wysuszającym gardło płytkim i szybkim oddychaniem.

Jak możesz go złagodzić

Pij dużo płynów, najlepiej często i małymi łykami. Dobra jest herbata z kurkumą i pieprzem (1 łyżeczka kurkumy i 1/8 łyżeczki pieprzu na szklankę), papryczką chilli, napar z malwy albo imbiru z miodem. 

W okresie jesienno-zimowym nawilżaj powietrze w domu, wieszając na kaloryferze wilgotny ręcznik lub stosując nawilżacz.

Pomaga ssanie landrynek albo kostek zamrożonego soku owocowego, bo pobudzają one wydzielanie śliny, która nawilża gardło. Doraźnie zrób sobie długi, gorący prysznic lub inhalację nad miską z naparem z ziół.

Jeśli przyczyną jest refluks, najlepiej schudnij! Nie jedz na leżąco. Zrezygnuj z mięty (powoduje ona rozluźnienie zwieracza, który zapobiega cofaniu się treści żołądka do przełyku).

Po jedzeniu żuj gumę - możesz zastąpić ją ziarnami kopru.

Śpij z uniesionym wezgłowiem łóżka. 


* * * 

Pomóżmy Hani. Musi się udać!

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje