Reklama

Czego nie wiesz o osteoporozie?

Jeśli jesteś kobietą po menopauzie, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ryzyko osteoporozy u ciebie wzrasta. Jest wiele aspektów schorzenia, które nie są oczywiste.

Dzięki znajomości problemu możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania lub zahamować rozwój choroby.     

Bóle głowy

Osteoporoza może powodować bóle głowy. Związane jest to ze zmianami osteoporotycznymi zachodzącymi w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Lecząc tarczycę zapobiegasz osteoporozie

Nadczynność tarczycy lub przytarczyc osłabia kości i może przyczyniać się do osteoporozy.  

Hormony wytwarzane i wydzielane przez gruczoł tarczycy regulują procesy przemiany materii w organizmie. Jeśli ich poziom jest zbyt wysoki, przyspiesza także tempo procesu odbudowy kości.

Reklama

Przebudowa kości trwa 3-5 tygodni i obejmuje proces resorpcji (ubytku kości) oraz kościotworzenie (stara tkanka zastępowana jest nową). W wyniku przyspieszonego metabolizmu przy nadczynności tarczycy, ubytek kości zachodzi prędzej. Szybko skutkuje to spadkiem gęstości kości oraz podwyższonym ryzykiem złamań. Dlatego leczenie nadczynności jest takie ważne w osteoporozie.

Leki na nadkwasotę nigdy nie są obojętne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że duże dawki leków znanych jako inhibitory pompy protonowej (stosowane w przypadku zgagi, refluksu żołądkowego oraz na wrzody żołądka) mogą uszkadzać kości nadgarstka, bioder oraz kręgosłupa. Ryzyko osteoporozy zwiększają leki zawierające esomeprazol, omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol oraz rabeprazol. Leki na osteoporozę można przyjmować rzadziej. 

Najczęściej stosuje się doustne bisfosfoniany. Aby zadziałały, potrzeba trzech miesięcy. Można też zastosować bisfosfoniany dożylne, bo doustne leki tylko w niewielkim stopniu wchłaniają się z przewodu pokarmowego - tylko połowa wchłoniętego leku jest wychwycona i zaabsorbowana przez kości.

Doustne przyjmowanie bisfosfonianów bywa kłopotliwe. Po połknięciu leku nie można leżeć przez 30 min i jeść przez 2 godziny przed przyjęciem leku i ok. 30 min po zażyciu. Lek może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Są nowe preparaty, które podaje się tylko raz na tydzień (alendronian, ryzedronian) lub raz na miesiąc (ibandronian, ryzedronian).

Dostępne są też leki dożylne (pamidronian, kwas zoledronowy i ibandronian), które są rzadziej używane, jednak pozwalają całkowicie wyeliminować dolegliwości przewodu pokarmowego. Ale po dożylnym podaniu leku częściej pojawiają się skutki uboczne: bóle głowy, mięśni, stawów, wzrost temperatury ciała.

Ćwiczenia? Tak, ale trzeba wybrać odpowiedni rodzaj aktywności

1. Polecane są ćwiczenia oporowe, tzn. takie, w których pokonujesz siłę zewnętrzną przeciwdziałającą wykonywanemu ruchowi. Możesz do nich użyć np. taśm elastycznych, piłek lekarskich, naciskać na ścianę lub drzewo. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z urządzeń oporowych na siłowni, zawsze pod kontrolą instruktora.

2. Jednym z takich ćwiczeń oporowych będzie marsz - ale koniecznie  z obciążeniem. Dlatego warto na niewielkie zakupy wziąć plecak zamiast toreb. Wystarczy ok. dwukilogramowe obciążenie i spacer, by codziennie zapobiegać osteoporozie.

3. Na kondycję kości doskonale wpływają ćwiczenia z hantlami  (z powodzeniem możesz je zastąpić półlitrowymi butelkami z wodą). Warto poprosić fizjoterapeutę, aby pokazał, jak prawidłowo ćwiczyć, by niczego nie nadwerężyć.

4. Udowodniono, że 40 podskoków dziennie zapobiega osteoporozie.


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy