Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Co robić, gdy masz zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą sygnalizować chorobę, ale też to, że trzeba zmienić okulary lub leki albo wykonać test błędnika.

Zawroty głowy mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i mogą towarzyszyć im inne dolegliwości. Oto kilka wskazówek, dzięki którym rozpoznasz ich konkretną przyczynę.

Uszkodzony błędnik

Reklama

Kłopoty pojawiają się na skutek jego podrażnienia, najczęściej, gdy chorowałaś na grypę, zapalenie oskrzeli lub gdy na stałe przyjmujesz leki przeciwbólowe, antybiotyki lub moczopędne. Zawrotom towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia równowagi.

Nasza rada. Możesz zrobić prosty test sprawdzający, jak działa błędnik. Zamknij oczy, wyciągnij rękę przed siebie, po czym dotknij palcem czubka nosa. Gdy nie możesz trafić, przyczyną zawrotów jest najprawdopodobniej uszkodzony błędnik. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u laryngologa, który zrobi badania i zleci odpowiednie leki. Czasem zawroty łagodzi unikanie soli i słonych potraw.

Sygnał miażdżycy

Gdy dochodzi do zwężenia i usztywnienia tętnic szyjnych, zmniejsza się przepływ krwi do mózgu i pojawiają się zawroty głowy. Możesz mieć wówczas wrażenie zataczania się, braku równowagi lub oszołomienia.

Nasza rada. Konieczna jest wizyta i badania u neurologa, ale zanim do niej dojdzie, stosuj dietę sprzyjającą obniżeniu cholesterolu. Ogranicz więc tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso maksymalnie do 2 razy w tygodniu. Odstaw też słodycze i produkty przetworzone. Jedz więcej produktów zbożowych oraz warzyw i owoców.

Źle dobrane okulary

Mogą być przyczyną zawrotów głowy, zwłaszcza, gdy kupiłaś okulary w markecie lub na bazarze bez badania wzroku. Gdy zbyt długo ich używasz, oprócz zawrotów możesz mieć też bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Nasza rada. Nie kupuj okularów w sklepie ani na bazarze. Szkła musisz dopasować u okulisty lub optometrysty (nie u optyka) w salonie optycznym. To dobra alternatywa, gdy na wizytę u okulisty musisz długo czekać. Nawet, jeśli już je dopasowałaś, okulistę odwiedzaj raz w roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje