Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Co robić, gdy masz atak dny moczanowej

​Objawy dny moczanowej najczęściej dają o sobie znać w nocy - nagle pojawia się silny, trudny do zniesienia ból stawu i obrzęk. Zwykle dotyka dużego palca stopy, ale boleć może też łokieć lub bark. Możesz mieć przy tym gorączkę, a stawy stają się wyraźnie ciepłe przy dotykaniu.

Pierwsza pomoc

Przez kilka dni ogranicz chodzenie. Staraj się nie wychodzić z domu na dłuższe spacery. Przede wszystkim nie wystawiaj chorego stawu na działanie słońca, bo jego rozgrzanie może tylko nasilić stan zapalny i ból. Ogranicz domowe czynności do minimum i więcej odpoczywaj. 

Reklama

Rób zimne okłady kilka razy dziennie lub polewaj bolący staw zimną wodą. Możesz na zmianę robić prysznic lub okład. Prysznic lepiej robić częściej, a krócej, np. przez ok. 2 minuty co godzinę. Okład przygotuj z zamrożonego żelu lub kostek lodu. Owiń je w ściereczkę i przyłóż do bolącego stawu na 10-15 minut.

Rano i wieczorem zrób kompres z czosnku. Rozgnieć 2 ząbki i wymieszaj z łyżką otrąb pszennych lub orkiszowych i 2 łyżkami octu jabłkowego. Powstałą masę nałóż na bawełnianą ściereczkę lub gazę i przyłóż do bolącego miejsca na 30 minut. Potem spłucz chłodną wodą. 

Smaruj chory staw maścią przeciwbólową. W aptece kupisz żel ze środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. ibuprofenem, diklofenakiem. Uwaga! Niektóre leki przeciwbólowe w tabletkach mogą ci wręcz szkodzić. Unikaj zwłaszcza tych zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryny), bo zwiększają stężenie kwasu moczowego.

>>> Przepis na domową maść przeciwbólową znajdziesz na następnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje