Reklama

Reklama

Chudnąc chronisz się przed rakiem?

Od lat walczysz z otyłością? Przyczyn możne być wiele. Jednak nieleczona nadwaga zwiększa ryzyko zachorowań na raka, co potwierdzają najnowsze badania.

Najwięcej chorób onkologicznych wciąż wywoływanych jest przez papierosy, jednak przemysł tytoniowy doczekał się godnego następcy. Jest nim otyłość. Zdaniem naukowców coraz więcej nowotworów wywoływanych jest przez nieprawidłową wagę, która prowadzi do wielu nieprawidłowości. 

Reklama

W Wielkiej Brytanii na te czynniki ryzyka przypada 6,3 proc. zachorowań onkologicznych, czyli o prawie o 1 punkt procentowy więcej niż w 2011 r. (5,5 proc.). Podobnie jest jest w Polsce. Jeśli zatem otyłość to twój problem, postaraj się schudnąć.

Badania prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (USA), opublikowane w lipcu 2016 r. przez "Cancer Research" wskazały, że uczestniczkom wystarczyło schudnąć o 5-10 proc., żeby w organizmie było mniej substancji sprzyjających rozwojowi raka.

Najlepsze efekty daje odpowiednia dieta, która w tych obserwacjach okazała się bardziej skuteczna niż aktywność fizyczna. W największym jednak stopniu można się odchudzić łącząc zmianę sposobu odżywiania z wysiłkiem fizycznym. Dlatego do tematu należny podejść poważnie konsultując problem ze specjalistami. Zarówno lekarzem, dietetykiem, psychologiem i fizjoterapeutom. Podłoże nieprawidłowości z wagą u każdego jest inne i wywołane przez inne czynniki. 

Pamiętaj! Jeśli chodzi o odżywianie, jesteś tym, co jesz. Jeśli chodzi o kondycję, jesteś taka, jak się ruszasz. Ruch kształtuje twoje mięśnie, wzmacnia twoje serce i płuca, wyostrza zmysły i polepsza nastrój.

Zobacz także: 

Dowiedz się więcej na temat: zdr | nadwaga

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje