Reklama

Reklama

Chroń oczy w pracy

​Chroń oczy w pracy godziny spędzone przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu nie są obojętne dla organizmu. W ten sposób narażasz swój wzrok na tzw. cyfrowe zmęczenie oczu.

Dlatego nie dziw się, że jeśli długo wpatrujesz się w ekran, twoje oczy są zmęczone, zaczerwienione i podpuchnięte. Dzieje się tak dlatego, że podczas patrzenia na monitor oczy wysychają i dochodzi do obciążenia narządu wzroku. Również niebieskie światło emitowane przez ekran może mieć szkodliwy wpływ na narząd wzroku. Co robić, by chronić oczy, a nie pozbywać się ulubionych zdobyczy techniki?

Reklama

Daj odpocząć oczom

Stosuj zasadę 20-20-5, czyli co 20 minut odrywaj wzrok na 20 sekund i kieruj go na coś oddalonego od G Ciebie o jakieś 5 metrów. W ten sposób zmusisz oczy do mrugania i przywrócisz im wilgoć.

Czytaj na papierze

Nawet jeśli książki, wiadomości i inne informacje "pochłaniasz" z telefonu czy tabletu, spróbuj czasem przerzucić się na czytanie na papierze. To jest o wiele bardziej przyjazne dla oczu.

Ustaw odpowiednio komputer

Monitor komputera ustaw bokiem do okna, żeby zapewnić sobie dostęp do światła naturalnego. Oświetlenie nie powinno się w nim odbijać, gdyż refleksy dodatkowo męczą wzrok. Ekran komputera odsuń na wyciągnięcie ręki i zmniejsz jego jasność.

Relaksuj ciało i ducha

Od czasu do czasu zafunduj oczom ziołowy kompres. Dobry będzie napar ze świetlika lekarskiego czy rumianku.

Nawilżaj

W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Aby uchronić się przed tymi dolegliwościami, warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, najlepiej bez konserwantów. Wtedy można je częściej stosować.

IK

Tele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: oczy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje