Przejdź na stronę główną Interia.pl

Chroń oczy w pracy

​Chroń oczy w pracy godziny spędzone przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu nie są obojętne dla organizmu. W ten sposób narażasz swój wzrok na tzw. cyfrowe zmęczenie oczu.

Dlatego nie dziw się, że jeśli długo wpatrujesz się w ekran, twoje oczy są zmęczone, zaczerwienione i podpuchnięte. Dzieje się tak dlatego, że podczas patrzenia na monitor oczy wysychają i dochodzi do obciążenia narządu wzroku. Również niebieskie światło emitowane przez ekran może mieć szkodliwy wpływ na narząd wzroku. Co robić, by chronić oczy, a nie pozbywać się ulubionych zdobyczy techniki?

Reklama

Daj odpocząć oczom

Stosuj zasadę 20-20-5, czyli co 20 minut odrywaj wzrok na 20 sekund i kieruj go na coś oddalonego od G Ciebie o jakieś 5 metrów. W ten sposób zmusisz oczy do mrugania i przywrócisz im wilgoć.

Czytaj na papierze

Nawet jeśli książki, wiadomości i inne informacje "pochłaniasz" z telefonu czy tabletu, spróbuj czasem przerzucić się na czytanie na papierze. To jest o wiele bardziej przyjazne dla oczu.

Ustaw odpowiednio komputer

Monitor komputera ustaw bokiem do okna, żeby zapewnić sobie dostęp do światła naturalnego. Oświetlenie nie powinno się w nim odbijać, gdyż refleksy dodatkowo męczą wzrok. Ekran komputera odsuń na wyciągnięcie ręki i zmniejsz jego jasność.

Relaksuj ciało i ducha

Od czasu do czasu zafunduj oczom ziołowy kompres. Dobry będzie napar ze świetlika lekarskiego czy rumianku.

Nawilżaj

W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Aby uchronić się przed tymi dolegliwościami, warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, najlepiej bez konserwantów. Wtedy można je częściej stosować.

IK

Dowiedz się więcej na temat: oczy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje