Reklama

Reklama

Choroby, które można wyczytać z twarzy

Współczesna medycyna dysponuje bardzo dobrymi narzędziami diagnostycznymi, a także nowoczesnymi metodami leczenia. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza w momencie, kiedy choroba jest już zaawansowana, co utrudnia leczenie lub przekreśla jego sukces. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na pierwsze objawy. Wiele z nich można wyczytać z twarzy.

Przed lustrem stajemy wielokrotnie każdego dnia. Jednak rzadko traktujemy je jako narzędzie diagnostyczne. Tymczasem to właśnie w nim możemy dostrzec symptomy niepokojących procesów zachodzących w organizmie. Wiedza o symptomach może również pomóc w rozpoznaniu dolegliwości u najbliższych.

Reklama

Wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, konsultacji i szczegółowych badań.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Warto dobrze przyjrzeć się okolicy oczu, niepokój powinny wzbudzić wszelkie obrzęki, zmiany zabarwienia skóry, wysypka, zaczerwienienie, oznaki przemęczenia.

Choroby nerek

Obrzęki, zasinienia i tzw. "worki" pod oczami mogą być oznaką problemów z nerkami. Kiedy nie funkcjonują one prawidłowo, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, czego skutkiem są właśnie obrzęki. Szczególny niepokój powinno wywołać nagłe wystąpienie objawów. Nie należy ich lekceważyć. Bladość, żółtawo-ziemiste plamy, a także hiperpigmentacja (także na spojówkach i błonie śluzowej jamy ustnej), mogą świadczyć o przewlekłej chorobie nerek.

Choroby tarczycy

Obrzęki w okolicach oczu, a także przebarwienia mogą być również objawami chorób tarczycy. Przesuszona i szorstka skóra może być objawem choroby Hashimoto. Niedoczynność tarczycy sprawia, że twarz wydaje się opuchnięta, a mimika spowolniona. Choroba stopniowo zmienia rysy twarzy. Wytrzeszcz oczu i wycofanie powiek górnych mogą oznaczać nadczynność tarczycy.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | twarz | przebarwienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje