Reklama

Brzoza na infekcje i wzmocnienie

Właściwości lecznicze mają przede wszystkim młode listki i pączki brzozy. Zawierają olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), wapń, potas, magnez, żelazo oraz witaminy PP, C i prowitaminę K.

Listki zbieramy od końca kwietnia do końca maja, pączki pod koniec kwietnia. Obydwa surowce możemy wysuszyć. Liście - w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu, rozłożone na papierze, aż staną się oliwkowozielone. Pączki - na powietrzu lub w suszarkach  w temp. 25-30°C. Przechowujemy w szklanych słojach lub papierowych torebkach. 

Napotny napar z liści

2 garści młodych listków brzozy umyj w zimnej wodzie. Wsyp do termosu i zalej 2-3 szklankami wrzątku. Pozostaw na noc. Pij w ciągu dnia po 1/2 szklanki. Napar jest gorzki, można dosłodzić go miodem. Taka herbatka oczyszcza  organizm z toksyn, ma też działanie przeciwzapalne  oraz moczopędne.

Reklama

Oczyszczający sok

 100 g świeżych liści brzozy dobrze umyj. Wrzuć do sokowirówki i zmiksuj.  Pij od razu po przygotowaniu. Możesz też sok utrwalić, dodając taką samą objętość spirytusu. Potem 30-40 kropli soku rozmieszaj w szklance wody, pij 2-3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem. Sok działa oczyszczająco  i wspomaga trawienie.

Winko na osłabienie

 Dużą garść umytych młodych listków brzozy zalej butelką białego, wytrawnego wina. Gotuj 15 minut na małym ogniu. Odstaw na 2-3 godziny. Przecedź. Dodaj szklankę płynnego miodu, podgrzej i ciepłe przelej do butelki. Pij pół małego kieliszka (25 ml) przy wiosennym osłabieniu.

Napar z pączków przeciw gorączce

 2 stołowe łyżki świeżych pączków brzozy umyj w zimnej wodzie. Wsyp do termosu. Zalej 2 szklankami wrzątku i odstaw na 6-8 godzin.  Pij w ciągu dnia. Nie więcej niż po 1/2 szklanki na raz.  Napar pomoże też w zapaleniu pęcherza, reumatyzmie, dnie moczanowej.

 

Macerat z pączków

  3 łyżki rozdrobnionych pączków brzozy zalej 300 ml zimnej wody zdrojowej lub mineralnej. Przykryj i odstaw na 6-8 godzin. Przecedź. 

 Pij 1 raz dziennie, rano bądź wieczorem.  Macerat działa odtruwająco i wzmacniająco. Możesz go też stosować do oczyszczania i przemywania skóry twarzy w codziennej pielęgnacji. Warto zakonserwować macerat 40-70-proc alkoholem lub cukrem (w proporcji 1:1).

*****

#POMAGAMINTERIA

Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy