Reklama

Reklama

Borelioza kontra babeszjoza. Czym zarażają nas kleszcze?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zostało ukąszonych przez kleszcza. Tak było w przypadku Barbary Kurdej-Szatan. U aktorki podejrzewano alergię. Tymczasem była to borelioza. Lekarze ostrzegają, że na tym diagnostyka się nie kończy, bo podczas jednego ukąszenia możemy zarazić się bakteryjną boreliozą i pasożytniczą babeszjozą.

Jak można zarazić się babeszjozą?

Babesia to miniaturowy pasożyt, który w krótkim czasie potrafi zainfekować krwinki czerwone. Jak dostaje się do naszego organizmu? Niepodważalne "zasługi" przy zakażeniu naszego organizmu mają kleszcze. Okazuje się, że podczas jednego ukąszenia możemy zostać zarażeni boreliozą i babeszjozą. Lekarze nie mają wątpliwości, że kleszcz, który przenosi na nas bakterie Lyme, może przy okazji zarazić nas pasożytem Babesia.

Babeszjoza. Jakie są objawy choroby?

Reklama

Jak rozpoznać czy jesteśmy zarażeni? Okazuje się, że objawy babeszjozy mogą być różne. Najczęściej są mylone ze stanami grypowymi. Jednak w przeciwieństwie do grypy nie ustępują, a nasilają się lub permanentnie utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie.

Objawy choroby w jej stadiach mogą się nasilać. To z kolei niejednokrotnie komplikuje życie. Co powinno nas zaniepokoić? Apatia, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała sygnalizują, że organizm ma problem.

Jednak lista dolegliwości jest dłuższa i często mylona z innymi chorobami. Zakażeni babeszjozą skarżą się na silny ból głowy oraz ból brzucha. Niejednokrotnie pojawiają się nudności. Pacjenci mogą mieć zmienne nastroje. Ważne, aby bacznie obserwować skórę. Miejscami może dochodzić do zasinień lub zżółcenia skóry.

Babeszjoza etapami wyniszcza nasz organizm

W miarę postępu infekcji dochodzą kolejne powikłania. Ból w klatce piersiowej i duszności. Nawracająca gorączka powinna być sygnałem dla lekarza, ponieważ babeszjoza niesie za sobą powikłania dotyczące układu krążenia. Przede wszystkim ma wpływ na niskie ciśnienie krwi. Poza tym rozpad czerwonych krwinek może prowadzić do niedokrwistości i chorób serca. Kolejnym punktem zapalnym są niewydolność nerek i problemy z wątrobą. Wyniszczenie organizmu odbywa się etapami, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i trafna diagnoza.

Jeden kleszcz zaraża nas babeszjozą i boreliozą

Czy osoby zakażone boreliozą mogą być także chore na babeszjozę? Okazuje się, że tak. Takie badanie przeprowadzono w USA w 2016 roku. W New Jersey, Wisconsin i Minnesocie babeszjoza jest powszechną chorobą, choć przez lata nie była prawidłowo rozpoznawana. Tymczasem ten sam kleszcz, który przenosi pasożyta babeszjozy, może również przenosić bakterie w kształcie korkociągu, które są odpowiedzialne za boreliozę. Najgorzej, kiedy objawy na siebie nachodzą.

Jak wykryć babeszjozę?

Właściwym badaniem jest badanie krwi, ale we wczesnej fazie chorobę trudno wykryć. Z upływem czasu też wcale łatwiej nie jest. Wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie pasożyta w płytkach krwi. Niski poziom parazytemii we krwi za pierwszym razem nie powinien usypiać naszej czujności. Jeżeli objawy nie ustąpią, badanie należy powtórzyć nawet kilka razy. Dodatkową diagnostyką są testy na próbce krwi na przeciwciała IFA lub PCR.

Jak leczymy babeszjozę?

Konieczne jest wprowadzenie antybiotyków, ale to za mało. Do leczenia babeszjozy wykorzystuje się leki na pasożyty. Medykamenty mogą być podawane dożylnie lub doustnie. W ciężkich stanach lekarz może podjąć decyzję o transfuzji krwi. Osoby, które mają osłabiony układ immunologiczny ze względu na przebyte choroby, będą leczyły się dłużej.

Źle babeszjozę znoszą osoby starsze i pacjenci, którzy mają usuniętą śledzionę. Leczenie trwa od 7 do 10 dni. Jednak warto zaznaczyć, że choroba może nawracać i wznowienie leczenia będzie koniecznością.

Jak się chronić przed kleszczami?

Jedno ukłucie kleszcza ma wpływ na nasze zdrowie. Jednakowo borelioza oraz babeszjoza to choroby, których wykrycie oraz leczenie nie jest łatwe.

Jeżeli planujemy spędzać czas na łonie natury, to warto zadbać o odpowiednią odzież: długie spodnie, buty za kostkę, skarpetki.

Po całym dniu należy dokładnie sprawdzić ciało. Szyja, pachwiny, pachy, plecy - konieczna jest pomoc bliskiej osoby.

Konieczny jest prysznic. Pamiętajcie, że kleszcz musi się wczepić w skórę, aby nas zarazić, na to potrzebne są godziny.

Gwiazdy, u których zdiagnozowano boreliozę

Zobacz także:

Para ominęła obostrzenia i wzięła ślub w samolocie

Mini Majk pokazał swoją dziewczynę!

"Przyszedł odebrać telefon, wyjdzie za dwa i pół roku"

Małgorzata Rozenek-Majdan pokazała blizny! 

Natalia Siwiec w zjawiskowej stylizacji! 

Jak wygląda córka Kingi Rusin? 

Młodsza siostra Wiktorii Gąsiewskiej. Jak dwie krople wody? 

Maja Bohosiewicz w bikini

Izabella Miko zmieniła fryzurę! 

Meghan Markle manipuluje księciem Harrym? 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje