Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Blokada stawu – czego się możesz spodziewać?

Zmniejsza dolegliwości bólowe związane ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Zabieg przynosi poprawę, ale efekt nie jest trwały. Trzeba go powtarzać.

Wskazania

Blokadę stawu lekarz zaleci w przypadku bólu opornego na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację w przebiegu chorób zwyrodnieniowych, zapalnych (np. łuszczycy stawowej) oraz urazów. Może być stosowana w czasie oczekiwania na operację (np. wszczepienie endoprotezy) w celu ułatwienia rehabilitacji, a także u pacjentów, których nie można operować, np. z powodu innych chorób.

Na czym polega

Reklama

Blokada stawów to mało inwazyjny zabieg. Do stawu, w formie zastrzyku, podaje się steryd i lek miejscowo znieczulający. Ma zmniejszyć dolegliwości bólowe stawu i poprawić jego sprawność. 

Zwykle blokadę wykonują ortopedzi i specjaliści leczenia bólu. Można w ten sposób leczyć bóle wszystkich stawów, ale najczęściej dotyczy to dużych: kolanowego, biodrowego, barkowego, stawów kręgosłupa. 

Podczas zabiegu do stawu lub w jego okolicę podaje się steryd, który ma zlikwidować stan zapalny (główną przyczynę bólu) i lek miejscowo znieczulający: lidokainę lub bupiwakainę. Mają one znieczulić tkanki w miejscu wstrzyknięcia i przynieść szybką poprawę, zanim zacznie działać steryd.

Blokada przynosi tylko czasowy efekt. Może się utrzymywać od kilku tygodni do pół roku. Po nawrocie dolegliwości należy wykonać kolejny zabieg.

Zabieg

Najczęściej przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien o tym poinformować lekarza (ten może zdecydować o ich czasowym odstawieniu - zwykle nie jest to konieczne z powodu niewielkiego ryzyka krwawienia). Należy również powiedzieć o alergiach.

Jak przebiega zabieg?

W celu wykonania zastrzyku: trzeba odsłonić chory staw i zdezynfekować skórę nad nim. Lekarz nabiera odpowiednią ilość sterydu i leku znieczulającego do strzykawki, przy użyciu cienkiej igły podaje go do stawu lub w jego okolice.

W przypadku blokady stawów kręgosłupa lub nadtwardówkowej (np. w rwie kulszowej) zastrzyk wykonuje się pod kontrolą USG lub RTG. 

Sam zabieg nie jest bolesny, niewielki dyskomfort może wywołać ukłucie. Po blokadzie lekarz nakłada w tym miejscu opatrunek, który można zdjąć po dobie. Czasem zabezpiecza staw specjalnymi taśmami, by go odciążyć i zmniejszyć ból. 

Kontrola po zabiegu nie jest konieczna. Jeśli pojawią się objawy infekcji: zaczerwienienie skóry i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, należy zgłosić się do lekarza. 

Każdy reaguje na blokadę indywidualnie. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Poprawa następuje od razu, ale pełne działanie blokady odczuwa się dopiero po kilku dniach. Zabieg można powtarzać wielokrotnie u jednego pacjenta. 

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: blokada | stawy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje