Reklama

Reklama

Błędy popełniane podczas pracy przy biurku

Kilka godzin przed komputerem w niewłaściwej pozycji i zaczynają boleć Cię plecy. Zobacz, kiedy szkodzisz kręgosłupowi.

Oto nawyki, które powinnaś wyeliminować, aby nie skarżyć się na ból pleców. 

To ci szkodzi

Reklama

Nieodpowiednie ułożenie nóg. Najczęściej stawiamy stopy na podnóżkach fotela i... robimy źle! Taka pozycja może doprowadzić do zwyrodnienia stawów rzepkowo-udowych. Dodatkowo może powiększyć się lordoza lędźwiowa. Nie powinniśmy też zakładać nogi na nogę, bo to zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu biodrowego i kręgosłupa.

Pośladki mocno wysunięte do tyłu. Siedząc w ten sposób, zostaje nienaturalnie wypłaszczona lordoza lędźwiowa, zmniejsza się pojemność  wdechowa klatki piersiowej  i uciskane są narządy wewnętrzne. Może to też doprowadzić m.in. do przykurczu mięśni piersiowych.

  Złe ułożenie nadgarstków. Długotrwałe zgięcie grzbietowe nadgarstka może doprowadzić do tzw. zespołu cieśni nadgarstka (powoduje ono ból, drętwienie czy zmniejszenie zakresu ruchów nadgarstka).

Złe ustawienie ekranu komputera. Powinien on znajdować się na wysokości twojego wzroku. Im jest niżej, tym bardziej kręgi szyi ulegają zwyrodnieniu i pojawiają się dolegliwości tej części kręgosłupa, które mogą wywoływać m.in. bóle głowy. Dlatego warto ustawić monitor na podwyższeniu,  a do laptopa dokupić specjalne podstawki.

Właściwa pozycja

 Stawy biodrowe, kolanowe i łokciowe - ułożone pod kątem 90 st. Kręgosłup - musi naturalnie przylegać do fotela.

Co 45 minut rób przerwę. Wstań, przejdź się po  biurze, wyjdź z budynku. Przy okazji poprawisz ukrwienie nóg. Co 30 minut oderwij wzrok od monitora. Najlepiej przez 1-2 minuty  popatrz na zieleń za oknem.

Nasz ekspert Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum  Medycznego Damiana


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje