Reklama

Bezpieczni na lodzie

​Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne - nigdy nie wiemy na pewno, jak gruby jest lód. O czym powinniśmy pamiętać, by niewinna zabawa nie zakończyła się tragicznie?

Co roku pracownicy Państwowej Straży Pożarnej ostrzegają przed groźnymi sytuacjami na lodzie. I co roku mimo to zdarzają się wypadki nie tylko z udziałem dzieci, lecz także nieroztropnych dorosłych. Czy można temu zapobiec? 

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Najlepszym sposobem, by uniknąć sytuacji potencjalnie groźnych, jest wybieranie do zabawy tylko wyznaczonych miejsc. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli wydają się pokryte grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy - lód przecież w każdej chwili może się załamać! Nigdy nie wchodź na lód w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Są to ujścia i nurty rzek, ujścia kanałów i ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, a także miejsca, gdzie na lodzie występują rysy i pęknięcia. Nie wchodź także tam, gdzie lód przysypany jest grubą warstwą śniegu - nie widać wówczas, jaka jest jego grubość i czy nie ma akurat w tym miejscu przerębli. 

Reklama

Zanim wejdziesz na lód 

Zawsze sprawdź jego grubość. Jeśli jesteś niepewny, nie ryzykuj. Zagorzali amatorzy wędkarstwa powinni mieć ze sobą długą pikę, za pomocą której mogą ocenić grubość lodu przed sobą. We dwóch bezpieczniej. Nigdy nie wchodź na lód sam, gdy w pobliżu nie ma drugiego człowieka. Temperatura wody pod lodem jest tak niska, że wpadnięcie do niej grozi szybkim wyziębieniem i utratą sił. Osoba poszkodowana często nie jest w stanie o własnych siłach wydostać się na powierzchnię. Może liczyć wówczas tylko na pomoc drugiego człowieka! Gdy jesteś na lodzie Unikaj miejscowego przeciążenia. Nigdy nie bierz na lód ciężkiego bagażu. Nie wchodź na lód z rękami w kieszeniach. Gdyby doszło do jego załamania, masz większe szanse, by nie wpaść do wody. Gdy tylko usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, natychmiast zawróć. Stanie w miejscu grozi załamaniem tafli lodu. 

Jak pomóc? 

1. Wezwij pomoc. Dokładnie określ położenie poszkodowanego. Rozejrzyj się, czy wokół nie ma kogoś, kto mógłby Ci pomóc w akcji ratunkowej. 

2. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie podbiegaj do poszkodowanego. Przeczołgaj się bliżej niego, ale nie za blisko, by lód nie załamał się też pod Tobą. 

3. Podaj poszkodowanemu szalik, kurtkę lub sanki, żeby mógł się ich złapać i wydostać na brzeg. Nigdy nie podawaj ręki, byś i Ty nie wpadł do wody. 

4. Po wydostaniu poszkodowanego natychmiast okryj go ciepłym ubraniem. Jeśli to możliwe, zdejmij z niego przemoczony strój. 

5. Podaj poszkodowanemu ciepłe napoje (nie alkohol!) oraz coś słodkiego. Czekaj na pomoc. Osobę, która wpadła pod lód, powinien obejrzeć lekarz. 

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy