Reklama

Reklama

Badania kontrolne, które zrobisz w domu

​Ciągle zapominasz o tym, żeby zapisać się do poradni i się przebadać? Wstępną ocenę stanu zdrowia wystaw sobie sama!

Testy, które ci proponujemy, są łatwe do przeprowadzenia, zajmują tylko kilka minut i nic nie kosztują. Pamiętaj jednak, by każdą nieprawidłowość, którą dzięki nim wykryjesz, skonsultować ze specjalistą.

Weź żołądek pod lupę

Reklama

Zjedz wieczorny posiłek najpóźniej o godzinie 18. Rano na czczo wsyp płaską łyżeczkę sody oczyszczonej (nie może być zwietrzała) do 3/4 szklanki wody. Przygotuj stoper. Wymieszaj sodę z wodą i wypij. Włącz stoper i mierz czas do chwili, w której ci się odbije. 

● Jeśli stanie się to w ciągu 40 sekund od wypicia mikstury, możesz mieć nadkwasotę żołądka. 

● Jeśli odbije ci się po 40 sekundach, ale przed upływem 90, zakwaszenie żołądka jest prawidłowe. 

● Jeśli ci się nie odbije lub stanie się to dopiero po 3 minutach, najprawdopodobniej cierpisz na niedokwasotę. 

● Zarówno nadkwasota, jak i niedokwasota oznaczają problemy gastryczne. Nadkwasota sprzyja zarzucaniu treści żołądka do przełyku, niedokwasota zaś może skutkować gorszym wchłanianiem składników odżywczych. Zapisz się na wizytę do gastrologa. 

Sprawdź płuca

Chciałabyś sprawdzić, czy twoje płuca pracują prawidłowo? Zapal świecę, stań w odległości ok. 80 cm. Nabierz jak najwięcej powietrza w płuca, a następnie spróbuj zdmuchnąć płomień. 

● Jeśli nie uda ci się to ani za pierwszym, ani za kolejnym razem, twój układ oddechowy może być w nie najlepszej formie. W takiej sytuacji najlepiej zapisać się na badanie spirometryczne - jest to ważne szczególnie, gdy palisz papierosy! 

Zmierz obwód

Owiń się centymetrem na wysokości pępka. Trzymaj centymetr napięty, ale nie za ciasno. Nie wciągaj brzucha. 

● Jeżeli twój obwód pasa przekracza 88 centymetrów, masz otyłość brzuszną. 

● Nie lekceważ jej, bo "oponka" prowadzi m.in. do zwiększenia ryzyka chorób serca, udaru, cukrzycy typu drugiego, demencji, raka jelita grubego oraz nadciśnienia. 

● Niestety, aby się jej pozbyć, nie wystarczy zmiana diety. Musisz także się wysypiać, odstawić używki, zacząć się ruszać i unikać stresu, a przynajmniej nauczyć się go rozładowywać. 

Skontroluj hormony

Umyj twarz rano i mniej więcej po godzinie przyciśnij kawałek papieru w miejsce między brwiami. 

● Godzinę po umyciu twarzy gruczoły łojowe nie powinny jeszcze zdążyć wyprodukować tłuszczu. Jeśli więc zobaczysz go na kartce, może być to zwiastun zaburzeń hormonalnych: za wysokiego poziomu testosteronu albo progesteronu, ponieważ oba te hormony zwiększają produkcję łoju. Jeśli do tego masz pod nosem widoczny wąsik, umów się na wizytę do endokrynologa. 

>>> Jak zrobić test na obecność grzybów? Sprawdź na następnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje