Reklama

AZS: Co to takiego?

​Masz suchą, podrażnioną skórę? Łuszczy się i swędzi? Jeśli przy tym na rękach, nogach, w zgięciach łokci i kolan, na twarzy i za uszami wygląda jak polakierowana lub są na niej czerwone placki z suchym, łuszczącym się naskórkiem, może to być atopowe zapalenie skóry (AZS).

Skąd się bierze choroba?

Najczęściej choroba rozwija się już w pierwszym roku życia i  w  większości przypadków nigdy nie ustępuje. Jej przyczyny w dalszym ciągu nie są w pełni poznane. Dotychczas uważano, że ma ona podłoże alergiczne, tzn. że zmiany skórne są wynikiem schorzenia wywołanego alergenem. Jednak najnowsze badania wykazały, że niewłaściwe funkcjonowanie naskórka, spowodowane niepoznanymi dotąd w pełni mutacjami genetycznymi, pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej. 

Wnioski są takie, że to nie uczulenie powoduje stany zapalne skóry, ale niewłaściwie funkcjonująca bariera skórna sprzyja powstaniu uczulenia. AZS towarzyszą zwykle inne choroby alergiczne, a także alergie i  nietolerancje pokarmowe. Dlatego leczenie polega na właściwej pielęgnacji skóry i indywidualnie dostosowanej diecie.

Reklama

Nie zaogniaj sytuacji

1. Kąp się w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, potem delikatnie osuszaj skórę. Zamiast mydła używaj emolientu.

2. Do prania ubrań i pościeli wybieraj proszki - a najlepiej płyny - hipoalergiczne.

3. Usuń z mieszkania wszystko, na czym zbiera się kurz.

4. Staraj się nie mieć kontaktu ze zwierzętami. Sierść to jeden z czynników najczęściej podrażniających skórę.

5. Unikaj stresu. 

Zobacz także:

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy