Reklama

Atrakcyjność uzależnia

Fitoreksja

Zaburzenie to charakteryzuje się przesadną dbałością o swoją formę, podporządkowaniem swojego życia tylko jednemu celowi: byciu "fit". Osoby uzależnione odczuwają psychiczny dyskomfort, gdy nie opuszczą choćby jedne ćwiczenia.

Istnieje też odmiana tego zaburzenia - bigoreksja  - charakteryzuje się przesadną dbałością o swoje mięśnie. Dotyczy zatem przeważnie młodych mężczyzn, którzy są stałymi bywalcami siłowni. Stosowanie diety białkowej oraz przyjmowanie sterydów anabolicznych powoduje u nich z czasem poważne problemy zdrowotne, takie jak uszkadzanie narządów wewnętrznych, problemy z potencją oraz wpływają negatywnie na skórę kości, zęby, paznokcie i włosy. Gdy efekt ćwiczeń fizycznych przestaje być zadowalający, niektórzy uzależnieni wszczepiają sobie implanty mięśni.

Reklama

Ortoreksja 

Polega na stopniowym zmniejszaniu spożywanych przez siebie produktów pod pretekstem, że zawierają szkodliwe substancje i konserwanty. Osoby z tym uzależnieniem w pewnym momencie zaczynają uprawiać własny "ogródek", aby mieć pewność, że żywność, którą spożywają jest w stu procentach zdrowa.

Wykluczają z posiłków rozmaite produkty spożywcze, co często prowadzi do wyeliminowania z diety niektórych składników mineralnych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może to prowadzić do licznych zaburzeń zdrowotnych.

Tendencje ortorektyczne ma na przykład Gwyneth Paltrow nie rozstająca się ze swoim kucharzem, który przygotowuje jej specjalne superzdrowe posiłki.

Uzależnienie od operacji plastycznych

Często zaczyna się niewinnie, od jednego małego zabiegu. Po czasie okazuje się, że to nie wystarcza i potrzeba "poprawiania" swojego wyglądu stale rośnie. Jak większość tego typu uzależnień, to także zazwyczaj wynika z niskiej samooceny i braku akceptacji własnego wyglądu.

Niestety, ma to swoje konsekwencje. Ludzie, którzy przesadzają z operacjami plastycznymi zaczynają wyglądać sztucznie, nie mówiąc już o tych, którym jakiś zabieg nie wyszedł; często trudno jest w nich rozpoznać osobę sprzed operacji. Dobrym przykładem jest Melanie Griffith lub Joan Rivers.

Tanoreksja

Uzależnienie od opalania. Osobom dotkniętym  tanoreksją, choćby były już koloru ciemnej czekolady, nadal wydaje się, że są blade, a przez to mało atrakcyjne. Najczęściej dotyka ona kobiet, ale zdarzyć się może również w przypadku przesadnie dbających o siebie mężczyzn.

Ostatnio najpopularniejszą tanorektyczką jest Patricia Krentcil, Amerykanka, która zasłynęła tym, że zaciągnęła na solarium swoją pięcioletnią córkę.

Alkoreksja

Jest to przykład obsesyjnego dbania o własną sylwetkę i dotyczy przede wszystkim kobiet. Polega na zastępowaniu jedzenia alkoholem. Takie zachowanie często prowadzi do alkoholizmu albo jest próbą jego ukrycia pod pretekstem odchudzania. Nazywana "dietą alkoholową".

Wśród osób, które mają zaburzenia alkorektyczne znajdują m.in.: Kate Moss, Lindsay Lohan, Mary-Kate Olsen.

Zakupoholizm

Przejawia się nieustanną chęcią kupowania nowych rzeczy, z których większości się nie potrzebuje. Zakupom towarzyszy uczucie euforii, chęć posiadania najnowszych i najmodniejszych produktów. Jak każdy uzależniony, zakupoholik nieustannie myśli o swoim nałogu.

Nie posiada żadnych zahamowań, potrafi nawet wziąć kredyt, aby zaspokoić swoją potrzebę nieustannego kupowania.

Zakupoholizm może dotyczyć potrzeby kupowania w ogóle, lub wyłącznie jednego typu produktu. Przykładem może być tu Monika Olejnik, która przyznaje się do uzależniona od kupowania butów.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: ortoreksja | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy