Reklama

Reklama

Astma

Świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, męczący kaszel to objawy ataku astmy oskrzelowej. Jeśli jednak choroba jest rozpoznana i prawidłowo leczona, pozwala prowadzić zupełnie normalne życie, bez dolegliwości.

Postawienie właściwej diagnozy poprzedzą specjalistyczne badania

Choroba, jaką jest astma może rozwinąć się już w dzieciństwie albo pojawić się dopiero w dorosłym życiu. Częstą jej przyczyną jest alergia. Objawy mogą pojawić się też jako następstwo częstych infekcji dróg oddechowych lub na skutek zażywania niektórych leków.

Reklama

Charakterystyczne dla astmy symptomy to: świszczący, płytki oddech, męczący, suchy, napadowy kaszel, uczucie ucisku na klatkę piersiową. Często towarzyszy temu zimny pot występujący na czole. Po okresie nasilonych dolegliwości zwykle następują kilkumiesięczne, a bywa, że nawet kilkuletnie okresy wycofania się choroby. Nie można astmy całkowicie wyleczyć, ale można żyć z niż aktywnie. Trzeba tylko nauczyć się ja kontrolować. A do tego potrzebne są badania.

- Wywiad lekarski

Aby lekarz mógł zastosować odpowiednie leczenie, musi wiedzieć: w jakich okolicznościach pojawiają się dolegliwości. Istotne jest też, czy w twojej rodzinie ktoś już chorował na astmę i czy jesteś alergikiem. Następnie lekarz osłucha klatkę piersiową i zleci ci przeprowadzenie testów oddechowych.

- Spirometria

Badanie to sprawdza, jak funkcjonują twoje płuca. Urządzenie zwane spirometrem rejestruje ilość wdychanego i wydychanego powietrza oraz jak szybko przepływa ono przez drogi oddechowe. W czasie badania oddychasz wyłącznie przez ustnik spirometru, a nos jest zablokowany specjalną klamerką. Aparat mierzy dwie wielkości. Najpierw pojemność życiową płuc, czyli całkowitą objętość powietrza, jaką potrafisz wydmuchać z płuc po wzięciu maksymalnie głębokiego oddechu. Druga wielkość określa, jaką objętość powietrza jesteś w stanie usunąć z płuc w czasie pierwszej sekundy wydechu. Musisz wydmuchać powietrze tak silnie i szybko, jak to tylko możliwe. U osoby z astmą objętość powietrza wydychana właśnie w pierwszej sekundzie jest znacznie mniejsza niż u zdrowej osoby. Świadczy to o zwężeniu dróg oddechowych i skurczu oskrzeli. Spirometrię lekarze zalecają także osobom zdrowym, jako badanie kontrolne, które warto zrobić chociaż raz w roku.

- Rtg klatki piersiowej

Prześwietlenie wykonuje się głównie po to, by wykluczyć inne choroby układu oddechowego. U chorujących na astmę rtg klatki piersiowej przeważnie wychodzi prawidłowo.

- Testy alergologiczne

Gdy lekarz ma wątpliwości, co wywołuje u ciebie napady duszności, zleci ci zrobienie punktowych testów skórnych. Na przedramię nakładane są najpierw kropelki roztworów najczęściej uczulających substancji. Następnie nakłuwana jest w tych miejscach skóra. Zaczerwienienie i bąbel, oznaczają uczulenie na podany alergen. Gdy z jakiś powodów niemożliwe jest wykonanie testów skórnych, lekarz zleci ci oznaczenie we krwi poziomu przeciwciał IgE. Wynik badania potwierdzający ich wzrost jest potwierdzeniem uczulenia.

Potrzebne ci są leki doraźne i środki zapobiegawcze

Astma musi być leczona bez przerwy, codziennie. Większość preparatów ma postać doustnych inhalatorów lub turbuhalerów. Lek dociera do miejsca, gdzie ma działać czyli oskrzeli i płuc.

- Leki zapobiegawcze

Dzięki nim trzymasz chorobę "w ryzach". Leki zmniejszają nadwrażliwość i stan zapalny blony śluzowej oskrzeli. Musisz przyjmować je systematycznie, nawet, gdy nie masz żadnych dolegliwości i astma nie daje o sobie znać. Leki przeciwzapalne nie działają natychmiast. Zastosowane w przypadku nagłego napadu kaszlu czy duszności nie pomogą. Ich celem jest zapobieganie im. Ale jest to możliwe, gdy są przyjmowane przez długi czas. Z czasem, gdy choroba jest dobrze kontrolowana, lekarz zmniejszy dawki. Skutecznymi lekami przeciwzapalnymi są glikokortykosteroidy, nazywane sterydami. Nie należy się ich obawiać! To nowoczesne wziewne preparaty, aplikowane w bezpiecznych dawkach. Uaktywniają się dopiero w płucach i nie wpływają na cały organizm.

- Leki doraźne

To preparaty, które stosuje się w razie potrzeby, np. gdy nagle zabraknie powietrza. Nie leczą astmy, a jedynie łagodzą objawy. Aplikuje się je za pomocą inhalatora. Rozszerzają oskrzela, powodując ustąpienie duszności. Działają już kilka minut od zażycia. Najważniejsze są tzw. betamimetyki. Powodują, że praca serca przyspiesza, oskrzela rozszerzają się, by jak najwięcej tlenu przedostało się do krwi, a następnie do mięśni. Są to silne leki, mają działania uboczne. Jeżeli nie ma potrzeby, nie wolno ich zażywać.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje