Reklama

Antybiotyki bez tajemnic

Kiedy trzeba, a kiedy nie warto ich brać? Czy to prawda, że pomogą szybciej pokonać każdą infekcję, a kuracja czasem trwa tylko trzy dni? Można je brać na czczo? Lepiej to sprawdź.

Skuteczne na bakterie, ale nie na wirusy

Sądzisz, że zwykłe przeziębienie (katar, stan podgorączkowy, ból gardła i kaszel) skutecznie wyleczą antybiotyki? To nie zawsze jest prawda. 

Większość przypadków jesienno-zimowych infekcji wywołują wirusy, na które antybiotyki nie działają. Ten rodzaj leków walczy tylko z bakteriami. Dlaczego więc lekarze dość często przypisują antybiotyki przy "zwykłym" przeziębieniu? 

Ponieważ w wyniku infekcji wirusowej osłabiony organizm łatwiej zapada na infekcje bakteryjne. Pojawia się wtedy np. mokry kaszel, gęsta, żółta lub zielona wydzielina z nosa. 

Reklama

To sygnał, że wdała się infekcja bakteryjna. Dlatego tak ważne jest, by przy pierwszych objawach przeziębienia (suchy kaszel, kichanie, jasna, przeźroczysta wydzielina z nosa) od razu położyć się do łóżka, odpoczywać i nie wychodzić z domu. 

W ten sposób znacznie zmniejszamy ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Gdy masz w domu antybiotyk...

Czasem po kuracji jednego z domowników mamy jeszcze kilka dawek antybiotyku. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy, jakie miało np. dziecko podczas anginy, sięgamy po jego lek. 

To błąd. Pierwszy objaw, jak np. ból gardła - nie musi świadczyć o anginie. Ponadto dziecku zapisuje się zupełnie inne dawki. Jeśli ponadto weźmiemy antybiotyk przy infekcji wirusowej, niepotrzebnie osłabimy organizm w walce z chorobą. 

Lepiej przyjmować je po jedzeniu. Antybiotyki najkorzystniej jest brać godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po nim. Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany (np. produkty zbożowe), zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku. 

Nie należy popijać ich żadnym sokiem cytrusowym ani mlekiem i jego przetworami. Związki zawarte w cytrusach utrudniają wchłanianie medykamentu z przewodu pokarmowego, przez co kuracja staje się mniej skuteczna. 

Z kolei mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, ser) mają dużo wapnia, który może wchodzić w reakcje z lekiem. Wtedy antybiotyk również jest gorzej wchłaniany (nawet o 50 proc.). 

Nie oznacza to, że powinniśmy zupełnie rezygnować z nabiału i przetworów mlecznych. Wręcz przeciwnie, trzeba je jeść w trakcie antybiotykoterapii, ale wystarczy, że między lekiem a spożyciem nabiału zachowamy dwugodzinny odstęp. 

Czym więc popijać antybiotyk? Najlepsza będzie woda o niskiej zawartości minerałów. Wysokozmineralizowana woda także może utrudniać wchłanianie preparatu. 

Tabletka jest za duża? W takiej sytuacji często ją rozgniatamy lub zawartość kapsułki wysypujemy z osłonki i połykamy sam proszek. 

Lepiej tego nie robić, bo do żołądka dotrze mniejsza dawka leku. Ponadto osłonka jest po to, by w żołądku lek nie został zniszczony przez kwas solny. 

***Zobacz także***

Bierzesz antybiotyk? Przyjmuj probiotyki

Lepiej je brać nawet kilkanaście dni dłużej. Naukowcy zbadali, że po niektórych antybiotykach flora bakteryjna jelit odbudowuje się nawet przez pół roku.

Doustny probiotyk warto przyjmować dwie godziny przed lub po antybiotyku. O ile lekarz nie zaleci przyjmowania go razem z lekiem.

Dobrym bakteriom służy także dieta bogata w kiszonki i fermentowane produkty mleczne.

Czy lek jest dobrze dobrany?

Zwracaj uwagę na te objawy. Podczas kuracji antybiotykami duże znaczenie ma nasze samopoczucie.

Jeśli pojawi się osłabienie, pokrzywka, uporczywa biegunka czy wymioty - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Być może trzeba będzie zmienić preparat. 

W przypadku duszności, obrzęku języka czy krtani, utraty przytomności - natychmiast idź do lekarza lub wezwij pogotowie. To objawy niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. 

Skuteczność terapii zależy od rodzaju leku. Niektóre antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii, są to leki o tzw. szerokim spektrum działania, inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów. 

Antybiotyki dość szybko zwalczają chorobę bakteryjną. Jeśli są nieskuteczne lub infekcje często się powtarzają, lekarz najczęściej zleca antybiogram.  

Zobacz także:



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki | leki | lekarstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama