Reklama

Reklama

Agresywny czerniak

To jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Pojawia się głównie na skórze, ale także na błonach śluzowych czy nawet w oku.

Może być nową zmianą na ciele, ale potrafi też powstać z już istniejącego znamienia. Charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz wczesnymi przerzutami do takich organów, jak wątroba, płuca czy mózg.

Reklama

Ważną rolę w rozwoju czerniaka odgrywa promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez światło słoneczne i lampy w solariach. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla każdego człowieka, lecz niektórzy są wyjątkowo narażeni na wystąpienie nowotworu. To m.in. ludzie o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach.

W grupie ryzyka znajdują się też osoby, u których w bliskiej rodzinie zdiagnozowano czerniaka, ze skłonnością do oparzeń słonecznych, z obniżoną odpornością (np. przyjmujące leki immunosupresyjne), a także te, które posiadają dużą liczbę zmian barwnikowych.

Nie bez znaczenia są również skłonności genetyczne (mutacje genów CDK4 i CDKN2A). Jeśli dojdzie do licznych przerzutów, rokowania są złe, a średni czas przeżycia to mniej niż rok. Ale szybko wykryty czerniak daje duże szanse na wyleczenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje