Reklama

7 sposobów na zgagę

1. Kminek

Aby zapobiec zgadze dodawaj kminek do jedzenia. Kminek pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. Warto dodawać tę przyprawę do dań - zwłaszcza tych ciężkostrawnych, które wywołują zgagę. Na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe dobrze działa napar z kminku (łyżeczkę kminku wrzucamy do szklanki wody i gotujemy przez 30 min).

2. Imbir

Sąsiadka poradziła mi, żebym stosowała imbir. Obierz ze skórki 1 cm kłącza, pokrój w plasterki i żuj. Po kilku minutach zgaga minie. Świeże kłącze imbiru to według wielu lekarzy jeden z najskuteczniejszych środków na zgagę. Imbir wchłania kwasy, które cofnęły się z żołądka do przełyku i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu pieczenie znika. Jeśli smak imbiru wyda się komuś zbyt intensywny, może spróbować sporządzić napar z jego kłącza. Wystarczy 2 cm pokrojonego imbiru zalać połową szklanki wody, odstawić na 10 min i wypić.

3. Migdały

Gdy tylko zaczyna dokuczać ci zgaga, zjedz 10 migdałów. Migdały mają właściwości łagodzące. Są szczególnie polecane przy zgadze u dzieci i kobiet w ciąży.

4. Siemię lniane

Dwie łyżki stołowe zmielonego siemienia lnianego zalej wrzątkiem i poczekaj, aż ostygnie. Potem wypij zawiesinę. Siemię lniane ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. Nie tylko łagodzi podrażnienia nabłonka przełyku, ale także go wzmacnia. Wspomaga też trawienie i działa ochronnie na błonę żołądkową.

5. Herbatka z melisy

Łyżkę suszonej melisy zalewamy dwoma szklankami wody. Napar przykrywamy i odstawiamy na 10 min. Potem wystarczy przecedzić i gotowe.  Listki melisy mają przyjemny cytrynowy zapach i niezwykłe właściwości lecznicze. Działają przede wszystkim uspokajająco. Warto wiedzieć, że stres i napięcie sprzyjają wytwarzaniu kwasu żołądkowego, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko pojawienia się zgagi. Dlatego melisa rzeczywiście może skutecznie złagodzić zgagę. Trzeba tylko pić ją regularnie (2 razy dziennie).

6. Ciepłe mleko

Kiedy męczy cię zgaga, sięgnij po szklankę ciepłego mleka. Mleko ma miejscowe działanie łagodzące. Dzięki niemu podrażniony przełyk przestaje piec i szczypać. Ulgę może też przynieść wypicie szklanki jogurtu naturalnego lub kefiru. Trzeba jednak pamiętać, że zawarte w nabiale tłuszcze, białko i wapń stymulują wydzielanie kwasu w żołądku. A to może u niektórych nasilić dolegliwości - szczególnie jeśli zgagę miewamy często.

7. Soda spożywcza

Gdy zaczyna się pieczenie w przełyku, rozpuść łyżeczkę sody spożywczej w połowie szklanki wody. Wypij duszkiem! Soda ma właściwości zobojętniania kwasu. Dlatego szybko neutralizuje działanie kwasów trawiennych w przełyku.


Kobieta i życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy