Przejdź na stronę główną Interia.pl

5 zabiegów, które przyniosą ulgę obolałym stawom

Gdy niedomagają stawy, trudno normalnie żyć. Ale sprawność można odzyskać dzięki rehabilitacji. Sprawdź, jakie zabiegi są dobre dla ciebie.

Zdarza się, że stawy bolą na skutek przeforsowania np. po całym dniu chodzenia. Ale takie dolegliwości szybko mijają. Jednak, gdy staw boli bez wyraźnej przyczyny, sztywnieje i puchnie, trzeba zgłosić się do lekarza. Na podstawie wywiadu i odpowiednich badań takich jak np. rtg, usg, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa - ustali przyczynę dolegliwości. Gdy będzie potrzeba, skieruje na konsultację do ortopedy, reumatologa czy specjalisty rehabilitacji ruchowej. Oprócz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych lekarz zleci zabiegi, które usprawnią bolące stawy. Potrzebna jest seria ok. 10 do 20, a czasem kilka serii. Trzeba poddawać się im systematycznie, kilka razy w tygodniu. Zabiegi mogą być wykonane bezpłatnie, w ramach NFZ, ale konieczne jest skierowanie od specjalisty.

Masz kontuzję kolana

Reklama

Staw kolanowy jest najbardziej ze wszystkich narażony na kontuzje. Czasem wystarczy źle postawić nogę, by usłyszeć charakterystyczne "chrupnięcie". Staw boli, puchnie, czasem trudno się poruszać.

- Pomoże pole magnetyczne

Zabieg łagodzi ból, obrzęk, stan zapalny. Fizjoterapeuta przykłada do kolana głowicę aparatu, który wytwarza pole magnetyczne o dużej częstotliwości, dawkowane impulsami. Fale przenikają głęboko do tkanek. To wywołuje ich przekrwienie - poczujesz wewnątrz ciepło. Zabieg trwa 10-15 minut. Można wykonywać go przez ubranie. Trzeba tylko usunąć z niego metalowe elementy, np. guziki. Nie mogą znajdować się w miejscu działania pola magnetycznego. Prywatnie kosztuje ok. 10 zł.

Dokucza staw biodrowy

Rano odczuwasz sztywność w biodrze. W ciągu dnia pojawia się ból nasilający się po długim staniu, chodzeniu, ustępujący w spoczynku. Niekoniecznie odczuwasz go w biodrze, może pojawić się w pachwinie, udzie, promieniować do kolana. To sygnały zmian zwyrodnieniowych w stawie.

- Dolegliwości złagodzą ultradźwięki

To fale akustyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, powodujące zmienność ciśnienia w tkankach. Fizjoterapeuta przesuwa po skórze głowicę aparatu z ultradźwiękami. Naświetlane miejsce podlega mikromasażowi tkanek podskórnych, co poprawia mikrokrążenie krwi. Zabieg działa przeciwbólowo, rozluźnia mięśnie, hamuje procesy zapalne. Miejsce poddawane działaniu ultradźwięków terapeuta może posmarować żelem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym lub poprawiającym ukrwienie. Ultradźwięki powodują przenoszenie czynnych składników leku do tkanek. Zabieg trwa 10 minut. Prywatnie kosztuje ok. 20 zł.

Boli cię nadgarstek

Czujesz mrowienie i drętwienie palców. Boli cię staw nadgarstkowy. Czasem ból promieniuje do łokcia, barku. Dolegliwości dokuczają zwłaszcza w nocy. Nasilają się, gdy zginasz rękę w nadgarstku, np. przy myciu pisaniu. Z czasem może pojawić się sztywność stawu.

- Ulgę przyniesie krioterapia miejscowa

Zabieg polega na leczeniu zimnem, które powoduje przekrwienie tkanek, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i zmniejsza napięcie mięśni. Terapeuta wodzi nad chorym miejscem dyszą z aplikatorem, z którego wydobywa się ciekły azot schłodzony do temp. od -100°C do -180°C. Stale zmienia odległość aplikatora od skóry i przesuwa go w różnym tempie. Zabieg trwa 1-5 minut. Prywatnie kosztuje ok. 15 zł.

Cierpisz na ból barku

Kiedy unosisz ramię do góry, czujesz przeszywający ból barku. Promieniuje aż do łokcia. Przyczyną bólu może być uraz lub zbyt intensywne uprawianie sportu. Mogłaś też pracować na niego przez lata, dźwigając ciężkie torby.

- Staw barkowy usprawni laseroterapia

Przy zabiegu wykorzystuje się laser biostymulacyjny. Światło lasera regeneruje i odżywia tkanki. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Chore miejsca naświetlane są specjalną głowicą. Zabieg trwa kilka minut. Prywatnie kosztuje ok. 10-25 zł.

Masz chory kręgosłup

Przyczyną bywa napięcie mięśni spowodowane np. stresem lub zmiany zwyrodnieniowe.

- Ulgę przyniesie masaż leczniczy

Zwykle dotyczy całego kręgosłupa, ale można też masować tylko wybrane grupy mięśni. Masażysta dobiera technikę masażu, która przywróci ruchomość kręgów, poprawi ukrwienie tkanek i w ten sposób zmniejszy ból. Prywatnie kosztuje ok. 100 zł.

Karolina Olczyk

Świat kobiety 9/2010

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje