Reklama

5 sprawdzonych sposobów na zdrową krew

Dobierz odpowiednia dietę.

1. Produkty mleczne, marchew i buraki

Codziennie sięgaj po mleko lub jego przetwory. Dostarczają witaminy A, która usprawnia wykorzystanie żelaza pochodzenia roślinnego zwłaszcza w produktach zbożowych. Z kolei wapń obecny w mleku wspiera prawidłowe krzepnięcie krwi, a witamina B12 jest potrzebna do produkcji czerwonych krwinek. 

Soki warzywne 

Marchewka jest bogatym źródłem beta-karotenu, który przekształca się w witaminę A. Pij wyciśnięty z niej sok, możesz zmieszać go z sokiem z buraków. Nie zawierają zbyt dużo żelaza, ale za to mają barwniki, które czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki  - i tak wspomagają układ krwionośny.

Reklama

2. Łosoś i jajka

Tę rybę - pod warunkiem, że nie jest hodowlana, ale żyła w warunkach naturalnych - możesz jeść wędzoną, pieczoną lub gotowaną. Rób to ze względu na obecność witaminy B12, która zyskała miano czerwonej, gdyż wpływa na produkcję erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Jej niedobór może prowadzić do anemii. Znajdziesz ją również w drożdżach.

Gotowane, smażone lub sadzone 

Jak najczęściej jedz jajka -  kryją się w nich aż cztery składniki bardzo ważne dla krwi. Żelazo pochodzenia zwierzęcego, a więc łatwiej przyswajalne, kwas foliowy, witaminę B12,  a także witaminę K, która odpowiada za właściwą krzepliwość krwi. Niedobór tej witaminy może się objawiać m.in. krwawieniami z nosa.

3. Egzotyczne kiwi i karczochy

Zjadaj jeden owoc kiwi dziennie, ponieważ ma on dobroczynny wpływ na układ krwiotwórczy. Rozcieńcza krew, zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepów. Reguluje również poziom cholesterolu i ciśnienie. 

Zielone liściaste, najlepiej surowe 

Świeży karczoch zawiera  niezbędny  do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego składnik - kwas foliowy. Znajdziesz go również w zielonych warzywach liściastych - najlepiej jedz je surowe, bo kwas foliowy jest wrażliwy na temperaturę. Sięgaj też  po algi - spirulina  to prawdziwa skarbnica żelaza.

4. Pomarańcze i natka pietruszki

Cytrusy warto jeść w dużych ilościach, by  dostarczać organizmowi witaminę C, która poprawia przyswajanie żelaza. Ponadto chroni czerwone krwinki przed zniszczeniem i dba  o ich prawidłową budowę. Uszczelnia też i wzmacnia naczynia, usprawnia krążenie krwi. 

Do zup, kanapek i sałatek 

Natka pietruszki to dwa w jednym: doskonałe źródło nie tylko witaminy C, ale też żelaza. Jedz więc jak najwięcej tej zieleniny  - w sałatkach, kanapkach. Do potraw gotowanych, w tym zup, natkę dodawaj dopiero po zestawieniu ich z ognia.  Sięgaj  też po inne produkty bogate  w witaminę C - cebulę, paprykę, czarną porzeczkę, dziką różę.

5. Chleb razowy i wątróbka

Pełnoziarniste płatki zbożowe, razowe chleby i ziarna zawierają nie tylko żelazo, ale też kwas foliowy, który sprawia, że ten cenny pierwiastek lepiej się przyswaja. By uzupełnić jego niedobór, sięgaj także po suszone morele, kaszę gryczaną, rośliny strączkowe.

   Czerwone mięso

Wątróbka, podroby i kaszanka to skarbnica dobrze przyswajalnego żelaza. Buduje ono hemoglobinę, czerwony barwnik krwi, który odpowiada za transport tlenu do komórek. Nie należy jeść wątróbki zbyt często, bo ma dużo cholesterolu i gromadzą się w niej toksyczne substancje z organizmu zwierząt. Lepiej usmażyć stek.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy