Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

5 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych

Specjaliści biją na alarm. Lepiej nic nie nosić, niż zakładać okulary przeciwsłoneczne wątpliwego pochodzenia. Czego nie wiemy o popularnym gadżecie urlopowiczów? Podpowiadamy, jak nie popełnić błędu, wybierając okulary.

Okulary korekcyjne dobieramy z największą starannością i nawet nie myślimy o tym, by oszczędzać, rezygnując z ważnych parametrów. Tymczasem te przeciwsłoneczne bardzo często kupujemy bez zastanowienia, na bazarze przy plaży, w popularnej sieciówce czy supermarkecie. Skupiając się wyłącznie na wyborze modnych oprawek, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popełniamy duży błąd, który z czasem może negatywnie wpłynąć na nasze widzenie.

Okulary przeciwsłoneczne mogą korygować wzrok

Reklama

Właściwie okulary korekcyjne mogą stać się przeciwsłonecznymi za sprawą soczewek fotochromowych, które zmieniają kolor w zależności od natężenia światła.

- Światłoczułe soczewki z rodziny Sensity błyskawicznie przyciemniają się, gdy wychodzimy na zewnątrz, uzyskując zabarwienie na poziomie soczewek przeciwsłonecznych. Gdy z kolei wracamy do pomieszczenia szybko rozjaśniają się i wyglądają, jak standardowe okulary korekcyjne. Soczewki Sensity Dark dodatkowo zabarwiają się także podczas jazdy samochodem, dzięki temu chronią kierowcę przed efektem olśnienia. Dla osób, szukających jednej pary, łączącej funkcję korekcyjną z przeciwsłoneczną, będzie to wyśmienite rozwiązanie - mówi Szymon Grygierczyk, specjalista marki Hoya. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru jednego z trzech atrakcyjnych kolorów dostępnych dla soczewek Sensity: neutralnej szarości, fantazyjnego brązu oraz modnej zieleni.  Sensity Shine oprócz wszystkich zalet soczewek Sensity Dark, posiadają dodatkowo delikatną powłokę lustrzaną, która jest widoczna  przy dużym nasłonecznieniu i ciemniejszym zabarwieniu soczewek oraz ledwo zauważalna w pomieszczeniach.

Okulary przeciwsłoneczne mogą uszkadzać wzrok

Niestety wciąż popełniamy ten błąd i kupujemy tanie okulary na bazarach. Tymczasem może to mieć katastrofalne skutki dla naszego wzroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że soczewki w takich okularach  mogą nie posiadać filtrów chroniących oczy a jedynie ciemne zabarwienie. Niektórzy uważają, że lepsze takie okulary niż żadne, ale jest wręcz na odwrót. Źrenice oczu przysłonięte takimi pseudo-soczewkami rozszerzają się, przez co do ich wnętrza wpada jeszcze więcej szkodliwego promieniowania, niż gdybyśmy chodzili zupełnie bez okularów. Takie zaniedbanie może po latach doprowadzić do wystąpienia zaćmy czy innych chorób oczu oraz zaburzeń widzenia. Pamiętajmy, że oczy są jedynym narządem wystawionym na bezpośrednie działanie promieniowania UV, dlatego trzeba o nie szczególnie dbać. Dobrym rozwiązaniem jest zakup okularów wyposażonych w soczewki z powłoką UV Control, która w 100 % pochłania szkodliwe promieniowanie UV pochodzące nie tylko z promieni bezpośrednio padających na przednią powierzchnię soczewek, ale również odbijających się od ich wewnętrznej powierzchni.  

Okulary przeciwsłoneczne niezbędnym gadżetem kierowcy

Okulary przeciwsłoneczne są też niezbędne w trakcie jazdy samochodem. Gdy słońce znajduje się nisko, wpadające przez szybę  promienie światła  utrudniają nam jazdę. Problemem jest również efekt olśnienia, gdy promienie odbijają się w lusterkach, szybie przejeżdżających samochodów, ale także od deski rozdzielczej, powodując nieprzyjemne, a czasem nawet bolesne odczucie. Przez taką krótką chwilę nieuwagi możemy  stać się sprawcami wypadku. Warto więc korzystać z okularów, które zabezpieczają nas przed tym, a jednocześnie poprawiają komfort widzenia.

Komu przydaje się polaryzacja?

Często okuliści zachęcają nas do zakupu soczewek polaryzacyjnych. O co chodzi? Gdy światło odbija się od jakiejkolwiek płaskiej powierzchni występuje zjawisko częściowej polaryzacji. Filtr w soczewkach polaryzacyjnych w znacznej mierze blokuje odbite światło, dzięki temu barwy są bardziej nasycone, poprawie ulega kontrast, a refleksy i smugi stają się o wiele mniej widoczne.  Takie soczewki przydają się za kierownicą do jazdy w słoneczne letnie dni,  ale są również rekomendowane aktywnym osobom, które dużo czasu spędzają nad wodą lub na śniegu.

Po co nam powłoka antyrefleksyjna?

Odbijające się w okularach refleksy świetlne znacznie obniżają jakość widzenia. Powodują zmęczenie wzroku i oślepiają kierowców w trakcie jazdy samochodem. Rolą powłoki antyrefleksyjnej jest przepuszczanie większej ilości światła przez soczewkę. Użytkownicy okularów przeciwsłonecznych z powłoką antyrefleksyjną chwalą je za komfort noszenia, gdyż powłoka zwiększa kontrast i jakość widzenia, a dodatkowo zabezpiecza soczewki przed zarysowaniami oraz poprawia estetykę. Wybór okularów przeciwsłonecznych powinien być traktowany z taką samą starannością, jak i tych korekcyjnych. Osoby, które potrzebują korekcji wzroku, mogą skorzystać zarówno z przeciwsłonecznych soczewek korekcyjnych jak i z soczewek fotochromowych. Warto więc zapytać swojego optyka o najlepsze rozwiązanie, które uwzględni nie tylko nasze wartości korekcyjne ale również nasze potrzeby oraz styl życia.

Artykuł we współpracy z Hoya Lens Poland

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje