Zwalczyć astmę

Astma - objawy, przyczyny, leczenie

​Astma jest chorobą, w której występują problemy z oddychaniem oraz duszności z powodu zmniejszenia się dopływu powietrza do płuc. Oskrzeliki, którymi powietrze dopływa do pęcherzyków płucnych, zmniejszają swe światło. Pod wpływem bodźców chorobowych zamykają światło, gdyż mają w swych ścianach ułożone okrężnie kurczliwe włókna mięśniowe. U osoby zdrowej te mięśnie są zwykle rozkurczone i powietrze przepływa swobodnie.

Przyczyny astmy



Najczęstszą przyczyną astmy jest uczulenie na alergeny: pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, a także długotrwały kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi, metalami itp. Reakcją oskrzeli na alergen jest rumień, rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a następnie wysięk osocza krwi wywołujący obrzęk. Wywołuje to reakcję immunologiczną, przez co uwalniane są duże ilości substancji drażniących i pogłębiających stan zapalny.

Pod ich wpływem oskrzela gwałtownie się kurczą, zamykając dopływ powietrza do płuc. W tym momencie chory zaczyna odczuwać duszność. Wyróżnia się opisaną wyżej astmę atopową (wywołaną przez konkretny alergen) i nieatopową (bez powiązania z alergenem lub powiązaniem, którego nie można udowodnić).

Rozpoznanie objawów



Objawami astmy jest charakterystyczny nocny kaszel, świszczący oddech, duszności, utrudniające spokojny sen. Brak świstów i duszności nie wyklucza choroby, gdyż ograniczenie przepływu powietrza może być tak duże, że świsty są niesłyszalne lub skurcz oskrzeli wywołuje tylko trudności w oddychaniu czy kaszel. Możliwe jest też niewłaściwe rozpoznanie choroby, ponieważ podobne objawy mogą towarzyszyć zapaleniu płuc, rozedmie czy zastoinowej niewydolności serca.

Jak leczyć



Astmę leczymy dwoma rodzajami leków - rozkurczającymi i przeciwzapalnymi. Leki rozkurczające o krótkim działaniu stosuje się w celu przerwania napadów duszności. Są lekami wziewnymi i przynoszą szybką poprawę przy ataku astmy. Leki rozkurczające o długim działaniu oraz przeciwzapalne służą zapobieganiu występowania napadów astmy.

Działają długotrwale i przynoszą poprawę stanu zdrowia.  Są wykorzystywane w leczeniu astmy przewlekłej, której towarzyszy obrzęk błony śluzowej, pogrubienie ścianek oskrzeli czy powstawanie czopów śluzowych.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL