Reklama

Reklama

Zanim zdecydujesz się na aborcję

Ryzykowne usuwanie ciąży

Aborcja wiąże się z ryzykiem poważnych komplikacji, takich jak krwawienie, zakażenie i uszkodzenie wewnętrznych organów. Poważne powikłania medyczne zdarzają się rzadko w przypadku wczesnych aborcji, ale ich ryzyko wzrasta w przypadku późniejszych aborcji.

Warto mieć tego świadomość, gdy rozważasz aborcję.

Krwawienie

Reklama

Lekkie krwawienie po aborcji nie jest rzeczą dziwną. Jednak jeśli dojdzie do rozdarcia szyjki macicy lub przebicia macicy, istnieje ryzyko poważnego krwawienia czyli krwotoku. Kiedy do tego dojdzie, może być niezbędna transfuzja krwi. Obfite krwawienie jest ryzykiem związanym z użyciem tabletki aborcyjnej: jedna na sto kobiet wymaga operacyjnego zatrzymania krwawienia.

Zakażenie

Zakażenie może nastąpić w wyniku wprowadzenia do pochwy narzędzi chirurgicznych lub z powodu opacznego pozostawienia części płodu wewnątrz macicy. Może to spowodować stan zapalny w okolicach miednicy, wymagający leczenia antybiotykami i powtórzenia zabiegu aborcji, żeby dokładnie wyczyścić macicę. Zakażenie może spowodować uszkodzenie narządów w jamie brzusznej.

Uszkodzenie organów

Szyjka macicy lub macica mogą zostać przecięte, rozerwane lub uszkodzone narzędziami chirurgicznymi. Łyżeczka chirurgiczna czy inne przyrządy używane w zabiegu aborcji mogą spowodować trwałe uszkodzenie wyściółki macicy. Ryzyko tego typu powikłań wzrasta wraz z długością ciąży.

Jeżeli pojawią się komplikacje, może być konieczna poważna operacja, łącznie z usunięciem macicy. Jeżeli macica jest uszkodzona lub przerwana, istnieje również ryzyko, że może dojść do uszkodzenia sąsiednich organów, takich jak jelito czy pęcherz moczowy.    

Śmierć

W skrajnych przypadkach, komplikacje związane z aborcją mogą doprowadzić do śmierci.

Dowiedz się więcej na temat: aborcja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje