Z wizytą u alergologa

Często masz wodnisty katar, łzawienie oczu, świszczący oddech lub wypryski? Idź do specjalisty. Diagnostyka alergii jest dokładna, a skuteczność leczenia przekracza 80 proc.

Choroby alergiczne nasilają się z biegiem czasu, nie powinnaś więc bagatelizować nawet słabych objawów, występujących od czasu do czasu. Pojawiają się zmiany skórne czy duszność? Idź do alergologa jak najszybciej.

1. O co zapyta?


Wywiad alergologiczny musi być długi i dokładny. By odpowiedzieć na pytania lekarza, zapisz wszystkie objawy i dolegliwości. Spisz nazwy leków, które zażywasz. Jeśli posiadasz wyniki badań - krwi, RTG klatki piersiowej czy zatok, zapisy przepływomierza stosowanego w kontroli astmy, USG, zabierz je ze sobą. Weź też ewentualne wypisy ze szpitala.

Reklama

2. Choroby alergiczne w rodzinie


Przed wizytą zastanów się, czy ktoś z rodziny był na coś uczulony, czy chorował na astmę albo cierpiał z powodu nietolerancji np. glutenu, laktozy, fruktozy. Schorzenia dotykające najbliższe osoby z rodziny mogą być dla lekarza cenną wskazówką.

3. Badanie krwi, test prowokacyjny


W surowicy powinny być oznaczone przeciwciała IgE. Ich wysoki poziom może świadczyć o alergii (konieczne jest też oznaczenie przeciwciał IgG oraz histaminy). Lekarz może dać ci również skierowania na inne badania, np. w kierunku pasożytów. Ich obecność może również wywoływać reakcje alergiczne. Poza badaniem krwi robi się też test prowokacyjny, polegający na podaniu substancji podejrzewanej o powodowanie uczulenia.

4. Test skórny - najdokładniejszy


Największą skuteczność osiąga on w wykrywaniu alergenów wziewnych. Na nakłutą skórę nanosi się preparat zawierający najsilniejsze i najczęstsze alergeny (np. pyłki drzew, traw, grzybów pleśniowych, sierści zwierząt, roztoczy kurzu domowego).

Alergolog nakłada 20 alergenów lub więcej. Po około kwadransie w miejscach tych pojawi się reakcja uczuleniowa (zaczerwienienie i bąbel, które znikają po około godzinie). Na podstawie wielkości zmiany skórnej określa się stopień wrażliwości na alergeny (od 0 do 4). Za wynik dodatni uznaje się wartość od 3 w górę.

W razie podejrzenia alergii kontaktowej lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu naskórkowego testu płatkowego. Przykleja się na skórze pleców bibułki nasączone alergenami i zostawia je na 48 godzin. Po tym czasie można określić, czy i w jakim stopniu jesteś uczulona na poszczególne substancje, np. nikiel, glin, farbę do włosów, lanolinę, proszek do prania.

5. Odczul się, to działa!


Szczepionki stosowane w alergii wziewnej mają ponad 80 proc. skuteczności. Podaje się je w zastrzykach podskórnych. W odczulaniu całorocznym (przeciw sierści zwierząt, roztoczom kurzu, pleśniom) iniekcje aplikuje się co 4-8 tygodni przez 3-5 lat.

W odczulaniu przedsezonowym (na pyłki, przed okresem pylenia) chory dostaje od 6 do kilkunastu zastrzyków podskórnych co 7-14 dni. Nie zawsze konieczne są iniekcje. Stosuje się też szczepionki podjęzykowe, tabletki lub krople. Można również rozpylać lek w sprayu do nosa.

Na Żywo

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL