Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Szkarlatyna

Szkarlatyna - inaczej płonica - to zakażenie bakteryjne, które atakuje najczęściej dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Kiedyś była chorobą śmiertelną - umierało co czwarte zarażone dziecko. Dziś na szczęście wiadomo jak sobie z nią radzić.

Winowajca

Przyczyną zakażenia jest paciorkowiec, który osadza się na błonach śluzowych chorego.

Reklama

Objawy:
- gorączka,
- ból gardła,
- ból brzucha,
- osłabienie,
- uczucie zmęczenia,
- wysypka - drobne, czerwone plamki pojawiające się na całym ciele,
- "malinowy język" - bardzo zaczerwieniony.

Jak można się zarazić?

Szkarlatyna przenosi się przez bezpośredni kontakt z chorym drogą kropelkową (np. podczas kichania czy kaszlu), a także przez dotyk różnych przedmiotów. Nosicielem może być także osoba zdrowa, która przenosi bakterie np. na dłoniach.

Nie lekceważ objawów!

Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się dopiero po 2-3 dniach od zainfekowania. Jest to zaraźliwa choroba, która bardzo często powoduje pustki w klasach wczesnoszkolnych i szkolnych. Dlatego bardzo ważne jest jej jak najszybsze zdiagnozowanie i odizolowanie chorego dziecka od reszty rówieśników.

Leczenie szkarlatyny


W leczeniu płonicy stosuje się 10-14 dniową kurację antybiotykową (najczęściej penicylina). Tylko bezwzględne przestrzeganie dawek i pór przyjmowania antybiotyku umożliwi pełny powrót do zdrowia.

Angina czy szkarlatyna?


Szkarlatyna bywa często mylona z anginą, różyczką i innymi chorobami, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej udać się do lekarza, a nie diagnozować i leczyć chorego domowymi sposobami. Może to prowadzić jedynie do groźnych powikłań!


Dowiedz się więcej na temat: szkarlatyna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje