Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rola magnezu

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem w naszej diecie, uczestniczy we wszystkich etapach wytwarzania substancji wysokoenergetycznych, jak również w procesie wykorzystywania energii do pracy mięśni i przemian metabolicznych. Jego niedobór uniemożliwia prawidłowe przyswajanie składników odżywczych oraz wpływa na zdrowie całego organizmu.

Magnez jest jednym z czynników odpowiedzialnych za prawidłowy przekaz komunikatów między nerwami i mięśniami. Aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, szczególnie tych współdziałających z witaminami z grupy B, witaminą C i E.

Reklama

Razem z wapniem reguluje ciśnienie tętnicze i buduje szkliwo zębów. Przede wszystkim jednak uczestniczy w procesach przyswajania i przetwarzania najważniejszych składników odżywczych. Bez magnezu cukier, zamiast zapewniać nam energię, zmienia się w tłuszcz, który jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Niedobór magnezu

Może być spowodowany nadużywaniem alkoholu, kawy, stosowaniem środków antykoncepcyjnych oraz stresującym trybem życia. Braki magnezu powodują  wiele kłopotów w naszym organizmie. Typowymi objawami niedostatku tego pierwiastka jest drżenie powiek, czasem górnej wargi, wypadanie włosów, czy intensywne pocenie się, zwłaszcza w nocy.

Zaniepokoić powinny nas także bolesne skurcze łydek, uczucie drętwienia i mrowienia nóg czy odczuwanie zimnych rąk i nóg. Jeśli mimo tego, że dbasz o zęby pojawiają się problemy z próchnicą odpowiedzialny jest za to magnez a w zasadzie jego niedobór.

Również zawroty głowy, ataki migreny oraz stany lękowa mogą być związane z jego brakiem. Przewlekłe zmęczenie, łamliwe paznokcie, bolesne miesiączki, kłopoty z pamięcią często tłumaczymy sobie nadmiarem obowiązków, tymczasem źródło tych problemów tkwi w magnezie.

Jak uzupełnić braki magnezu

Niedobór magnezu możemy uzupełnić poprzez spożywanie potraw bogatych w ten mikroelement. Uzupełnienie diety o kaszę, fasole, banany, makrelę, dorsza, pestki dyni, orzechy czy czekolada  powinno pomóc. Dodatkowo w aptekach bez recepty można kupić magnez w tabletkach.


Dowiedz się więcej na temat: magnez | niedobór magnezu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje