Przejdź na stronę główną Interia.pl
Problemy skórne? To może być egzema

Egzema - przyczyny i leczenie

Jeśli dręczą cię zmiany skórne w okolicach łokci, kolan, nadgarstków lub na twarzy, warto od razu udać się do lekarza. Objawy te mogą wskazywać na egzemę, nazywaną również atopowym zapaleniem skóry.


Reklama

Jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny zachorowań na tę przypadłość nie są jednoznaczne. Najczęściej egzemę wywołuje silna alergia na różnego rodzaju substancje. Należą do nich: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale lub też tkaniny. U tych, którzy skarżą się na wyjątkowo wrażliwą cerę, często zdarza się, że gwałtowna zmiana temperatury może powodować podobne reakcje skóry.

Objawy

Do najczęściej pojawiających się objawów należą zmiany na powierzchni skóry w okolicach zgięć, czyli łokci i kolan, oraz na twarzy, szyi czy klatce piersiowej. Początkowo na chorych fragmentach ciała pojawia się silny świąd, który pod wpływem drapania pogarsza się, tworząc pęcherze i strupy.

Jak leczyć?

Oczywiście nie obejdzie się bez lekarza. W takich przypadkach warto udać się do dermatologa lub alergologa. To on dobierze i przepisze odpowiednie maści zawierające kortyzon lub leki antyhistaminowe, które powinny złagodzić przebieg schorzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak unikanie substancji, które uczulają.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje