Reklama

Reklama

Jak uniknąć ataku pyłków i grzybów

Dla alergików urlop bywa często utrapieniem. Na szczęście może być też prawdziwą przyjemnością. Niemożliwe? Przeczytaj nasze rady

W góry czy nad morze?

Najlepiej uciec przed chorobą, wybierając się za granicę, do innej strefy klimatycznej czy na rejs po otwartym morzu. Dla alergika bezpieczny jest również wyjazd nad morze, pod warunkiem oczywiście, że spędzi go nad wodą, a nie tylko w miejscowości nadmorskiej. Wiatr wiejący od morza znacznie obniża tam stężenie pyłków w powietrzu. W dodatku nadmorskie powietrze nasycone jest jodem i solankami.

Reklama

To prawdziwe sanatorium dla twoich dróg oddechowych. Oddychanie takim powietrzem oczyszcza oskrzela z gęstego śluzu, łagodzi zapalenia i przyspiesza regenerację nabłonka dróg oddechowych. Niestety, tego samego nie da się powiedzieć o górach.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie urlopu gdzie indziej, wybierz przynajmniej bacówkę położoną w ich wyższych partiach - dopiero powyżej 1000 m n.p.m. stężenie alergenów w powietrzu zaczyna spadać do bezpiecznych dla ciebie granic. Unikaj kotlin - tam niemal nie ma przewiewu.

I pamiętaj, zanim zaplanujesz urlop, starannie przejrzyj kalendarz pyleń roślin. Każdego roku ustalane są nowe kalendarze pylenia (zmieniają się bowiem okresy wegetacyjne roślin). Na wakacje wybierz się wtedy, gdy pylenie jest najsłabsze.

Dekalog alergika na urlopie

To jednak nie wszystko. Abyś mogła w pełni cieszyć się urlopem, przestrzegaj tych zasad:

Zamontuj w aucie filtr pyłkowy.

Podczas podróży nie otwieraj okna w samochodzie czy pociągu.

Jeśli jesteś uczulona na puch, sprawdź czym wypełnione są poduszki w hotelu, a najlepiej zabierz swoją.

Pokój wietrz tylko wieczorem, a także podczas deszczu - wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze.

Jeśli jest właśnie okres pylenia, śpij przy zamkniętym oknie (chyba że pada deszcz).

Na spacery wybieraj się najlepiej po obfitym deszczu, kiedy pyłek został spłukany na ziemię (to te zielone kożuchy na kałużach).

Unikaj łąk i pól, a także parków - aż gęsto w nich od pyłków.

Kiedy wychodzisz z pokoju, zakładaj duże słoneczne okulary, które szczelnie osłonią oczy przed pyłkami. Włosy osłoń kapeluszem, czapką lub chustką - przyciągają alergeny.

Po powrocie weź prysznic, by pozbyć się pyłków, które osiadły na skórze, a ktoś, kto nie jest alergikiem, niech wytrzepie twoje ubranie.

Nie zapomnij zabrać ze sobą leków. Na wszelki wypadek kup preparaty przeciwhistaminowe.

25/2014 Świat i Ludzie

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje