Przejdź na stronę główną Interia.pl

Cytologia: Podstawowe informacje

Badanie cytologiczne ma na celu przedwczesne wykrycie raka szyjki macicy.

Polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika z małą szczoteczką (włókna są miękkie i elastyczna więc nie ma się co martwić bólem), która zbiera próbkę do badania. Taką zebraną próbkę lekarz wysyła do badania.

Reklama

Badanie cytologiczne powinny wykonać kobiety pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, wiele pacjentek obawia się, że badanie to jest bolesne jednak nie ma powodu do niepokoju, lekarz wykonuje to bardzo delikatnie, aby badanie mogło zostać wykonane od pacjentki wymaga się ogólnego rozluźnienia.

Zaleca się wykonywać badanie nie wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce oraz nie później niż w 4 dniu przed miesiączką, każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się na takie badanie kontrolne.

Na kilka dni przed badaniem kobieta powinna zaprzestać współżyć z partnerem oraz nie stosować leków dopochwowych, a przed samą wizytą u lekarza należy płytko podmyć okolice intymne.

Cytologia pomaga przede wszystkim na wykrycie stanów nowotworowych, raka szyjki macicy oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest w prawie 90 proc. odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Dlatego badanie cytologiczne jest ważnym badaniem, ponieważ niejednej z nas może uratować życie.

Dowiedz się więcej na temat: cytologia

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje