Reklama

Reklama

Co warto wiedzieć o cholesterolu?

Cholesterol

Polacy deklarują wiedzę na temat zdrowych tłuszczów, ale to tylko deklaracje.

Problem podwyższonego poziomu cholesterolu dotyczy aż 18 mln Polaków. Jedną z głównych przyczyn jest spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych. Polacy deklarują dużą wiedzę na temat cholesterolu w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy.

Reklama

Tak wynika z badania na temat cholesterolu przeprowadzonego w 2013 roku przez instytut badania rynku Edelman Berland wśród kobiet i mężczyzn po 45. roku życia. Także większość Europejczyków twierdzi, że wie dużo na temat cholesterolu. Ponad 9 na 10 osób potrafi wyróżnić dobre i złe typy cholesterolu.

Aż 43 proc. Polaków deklaruje bardzo dużą wiedzę, co w porównaniu z 27 proc. Brytyjczyków czy 30 proc. Niemców jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak bardziej szczegółowe pytania zdradzają, że to tylko przekonanie o wiedzy, a nie sama wiedza. Ta wśród Polaków jest bardzo powierzchowna i plasuje nas daleko w sondażu.

Wyniki wskazują, że prawie połowa Europejczyków nie wie, jakie są symptomy podwyższonego poziomu cholesterolu. Choć one nie istnieją, to 2 na 10 osób łączy zawroty i ból głowy z podwyższonym cholesterolem (podobnie uważa 4 na 10 rodaków).

Najtrudniej jest pożegnać się Polakom z ulubionymi potrawami (28 proc.) lub przemóc do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń (25 proc.). Rodzimi respondenci przodują w niechęci do zmiany jadłospisu, barierę tę deklaruje aż 44 proc. badanych!

Wśród najczęstszych zmian dokonywanych celem obniżenia cholesterolu Polacy deklarują włączenie większej ilości owoców i warzyw do jadłospisu (70 proc.) oraz ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (62 proc.). Natomiast aż 1/3 Europejczyków rozważałaby zmianę diety i stylu życia, jeśli tylko dowiedziałoby się więcej na temat cholesterolu i jego wpływu na zdrowie.

Co trzeci Polak jest w grupie podwyższonego ryzyka

Statystyki dotyczące stanu zdrowia Polaków nie są zbyt optymistyczne. Z tego też powodu powstał Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem "Proaktywnie dla Serca". Jego celem jest uświadomienie nam wszystkim problemu związanego z podwyższonym poziomem cholesterolu - jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i przyczyny śmierci na całym świecie.

W Polsce w dalszym ciągu podwyższony poziom cholesterolu jest wykrywany raczej przypadkowo. Około 12 milionów rodaków w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że znajdują się w grupie osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Jak walczyć z cholesterolem?

1. Kontroluj spożycie tłuszczów
Zamień tłuszcze nasycone (występujące np. w maśle, śmietanie, tłustej wieprzowinie, skórze drobiu) na nienasycone tłuszcze roślinne lub miękkie produkty do smarowania, które są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Eksperci twierdzą, że spożywanie 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie umożliwia obniżenie poziomu cholesterolu.

2. Jaki nabiał?
W przypadku nabiału, zamiast pełnotłustych produktów zawierających dużą ilość tłuszczów nasyconych, sięgaj po niskotłuszczowe produkty do smarowania, chude mleko i jogurty.

3. Eliminuj wieprzowinę
Zastąp ją białym mięsem drobiowym i rybami. Ryby jedz co najmniej 2 razy w tygodniu.

4. Szukaj błonnika
Aby zwiększyć spożycie błonnika, wybieraj produkty pełnoziarniste: chleb, płatki, makaron, ryż, kuskus. Np. makaron pełnoziarnisty zawiera ponad dwa razy więcej błonnika niż tradycyjny. Sięgaj po fasolę, groszek, soczewicę i ciecierzycę.

5. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia
Rzuć palenie, minimalizuj stres (znajdź odpowiednią dla siebie technikę relaksacyjną). Bądź aktywna fizycznie, utrzymuj prawidłową masę ciała. Ogranicz spożycie alkoholu do 1 małego kieliszka wina (125 ml) lub szklanki piwa o przeciętnej zawartości alkoholu lub 25 ml napoju spirytusowego (bądź mocniejszego wina).

6. Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem "Proaktywnie dla Serca"
Na: www.proaktywniedlaserca.pl znajdziesz informacje o tym programie i o cholesterolu. Możesz na stronie zamówić bezpłatny pakiet startowy do walki z cholesterolem.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?Dowiedz się więcej na temat: cholesterol

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje