Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Cholesterol LDL

Cholesterol LDL jest nazywany złym cholesterolem, czyli tym, o którego poziom powinno się szczególnie troszczyć. Jest związkiem chemicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oczywiście w odpowiednich ilościach.

Im niższy wynik w badaniu cholesterolu złego LDL, tym lepiej.  Norma wynosi poniżej 135 mg/dl, podwyższony cholesterol to liczba z przedziału 135-155 mg/dl.

Skutki nadmiaru

Reklama

Mimo, że lipoproteiny LDL transportują cholesterol z wątroby do komórek ciała tam, gdzie jest potrzebny jego nadmiar jest bardzo niekorzystny.

Wysoki poziom cholesterolu LDL ściśle wiążę się z chorobami serca. Nadwyżka cholesterolu odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. W rezultacie naczynia krwionośne zwężają się, co powoduje choroby serca.

Co powoduje wzrost cholesterolu?

Na wzrost cholesterolu wpływ ma wiele czynników. Do najczęstszych zaliczyć można palenie papierosów, nadwagę, stres, złe odżywianie, a także czynniki genetyczne.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Wielu pacjentów musi przyjmować leki obniżające poziom cholesterolu, natomiast są także sposoby poza tymi farmakologicznymi. Osoby z nadwagą, które są w grupie największego ryzyka powinny pozbyć się nadwagi i wprowadzić zdrową dietę - ubogą w tłuszcze.

Produkty bogate w błonnik są w stanie obniżać poziom złego cholesterolu. Pozostali ludzi powinni być aktywni fizycznie i rzucić palenie. Styl życia również ma wpływ na cholesterol.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje