Przejdź na stronę główną Interia.pl

Uwaga! Synek mamusi

On ciągle do niej dzwoni? Masz wrażenie, że wyszłaś za mąż też za teściową? Przeczytaj, co możesz zrobić.

Toksyczne matki najczęściej same były poddawane emocjonalnemu szantażowi w przeszłości. Ich matki także mogły wymagać od nich poświęcenia i wdzięczności za wychowanie. Takie schematy zachowań są zazwyczaj przenoszone na kolejne pokolenia.

Jak radzić sobie z synkiem mamusi?

Reklama

Pomóż mu pokonać poczucie winy. Toksyczne matki często wypominają dzieciom, że poświęciły dla nich życie i... podświadomie oczekują tego samego. Wytłumacz mężowi, że ma prawo do własnego życia i szczęścia. A dług spłaci nie tylko wobec mamy ale i własnych dzieci.

Postaw granice. Zastanówcie się razem, jaki kontakt z matką byłby dla Was i dla niej wystarczający. Może na początek zamiast codziennie, dwa razy w tygodniu? Bądźcie konsekwentni. Gdy mama nakłania was do zmiany zdania. Przekonaj męża, że zawsze warto wysłuchać opinii jego mamy, ale ostateczną decyzję podejmujecie wy. I to powinno dotyczyć wszystkiego.

Nie reaguj emocjonalnie. Nie wszystko będzie się udawało od razu. Dla twojego męża to może być trudne. Pamiętaj, że on tkwił w tym układzie przez wiele lat i stara się być po prostu najlepszym synem.

Zrozum toksyczną relację. Większość zachowujących się w ten sposób matek ma nie tyle zły charakter, co nie radzi sobie z lękiem przed samotnością. Można temu zaradzić, próbując angażować mamę w sprawy inne niż rodzina. Warto pomóc znaleźć jej swój świat, nowych znajomych, dzięki czemu poczuje się pewniej.

Na żywo 40/2011

Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje