Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Ucz się od dzieci

Twoje dziecko może nauczyć cię więcej niż nawet przypuszczasz. Co i dlaczego warto naśladować?

Naśladowanie zachowań dzieci, ich postrzegania świata, ma głęboki sens. Dostrzegli to psycholodzy, którzy organizują w tym celu nawet specjalne warsztaty. Dlaczego? Ich zdaniem ma to pozytywny wpływ na rozwój kreatywnego, nieszablonowego myślenia.

Reklama

Dzieci żyją tu i teraz. To my dorośli martwimy się przeszłością i przyszłością. Dzieci nie martwią się na zapas i dlatego wiedzą, jak cieszyć się wszystkim. Uśmiech na ich twarzy może wywołać zarówno nowa zabawka jak i smaczny posiłek. Zamiast uważać to za niedojrzałe - naśladuj. Spraw sobie prezent bez okazji, wybierz się na spacer lub ugotuj coś pysznego. Zamiast narzekać, doceniaj drobne przyjemności.

Okazuj uczucia. Popatrz na zakochanych nastolatków. Nie martwią się tym, co powiedzą inni. Ty też nie musisz rezygnować z czegoś, tylko dlatego, że nie wypada. Uwierz, że np. pocałowanie męża w policzek, w trakcie spaceru ulicą, nie ujmie ci powagi, a jemu bardzo poprawi humor.

Walcz o swoje. Pamiętasz, jak długo twoje dziecko potrafi wiercić ci dziurę w brzuchu, gdy czegoś chce? Kończyło dopiero, gdy osiągnęło swój cel. Ty też nigdy nie zrażaj się pierwszymi odmowami, tylko próbuj do skutku. Bądź pewna siebie i odważna jak dziecko, które jest święcie przekonane, że jego sprawy są najważniejsze.

Bądź spontaniczna! Życie zgodne z planem daje nam poczucie bezpieczeństwa. Ale bardzo złudne. W praktyce każda zmiana wprowadza niepokój. Nie bój się więc, tak jak dzieci zmieniać plany, gdy pojawia się ciekawy pomysł. Potraktuj to jak trenowanie odwagi!

Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | nastolatki | psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje