Reklama

Reklama

Testosteron, czyli kim jesteś w miłości

To hormony decydują o tym, jakimi jesteśmy kochankami - dowodzi antropolożka Helen Fisher. I dzieli ludzi na cztery grupy w zależności od tego, jak zachowują się wobec partnera. Sprawdź, czy jesteś Odkrywcą, Negocjatorem, Budowniczym, czy Dyrektorem. Kim jest twój partner? Jak sprawić, byście byli lepiej dopasowani?

Biolodzy mówią: to geny. Psychoterapeuci: to kwestia wychowania i wzorca męskości. Do niedawna zdania były podzielone. Sprawie postanowiła przyjrzeć się dokładnie dr Helen Fisher, słynna badaczka bliskich związków (w Polsce wydano jej książki Dlaczego kochamy i Anatomia miłości). Opracowała test, który zamieściła na portalu randkowym chemistry.com - rozwiązało go 40 tysięcy osób.

Reklama

Zgodnie z założeniami, wszystkie odpowiedzi dało się podzielić na cztery podstawowe grupy. To, do której z nich się zaliczamy, zależy od hormonu czy neuroprzekaźnika (substancja, przenosząca sygnały między komórkami nerwowymi) pełniącego wiodącą rolę w naszym organizmie.

I tak: Dyrektorzy znajdują się pod przemożnym wpływem testosteronu, Negocjatorzy - estrogenu, Budowniczowie - serotoniny, a Odkrywcy - dopaminy. Sprawdź, kim ty jesteś w miłości, odpowiedz na pytania krótkich kwestionariuszy. Przeczytaj rozwiązania właściwe dla twojego typu.

Jeśli uzyskałaś identyczne wyniki w dwóch testach - reprezentujesz typ mieszany. Zbadaj też "zaocznie" partnera. Jakie są twoje, a jakie jego mocne strony w miłości? A te słabe? Być może znajdziesz przyczynę, dla której często dochodzi między wami do konfliktów. A dzięki prostym radom dowiesz się, co możesz zmienić, by ulepszyć wasz związek.

Budowniczy

1. Zanim podejmę jakąkolwiek decyzję, wielokrotnie rozważam wszystkie "za" i "przeciw". TAK/NIE

2. Uważam, że w życiu należy przestrzegać reguł. TAK/NIE

3. Moi bliscy są zdania, że jestem konserwatystką. TAK/NIE

4. Wolę mieć za przyjaciół ludzi lojalnych niż interesujących. TAK/NIE

5. Staram się być sumienny i obowiązkowy. TAK/NIE

Jeśli tu najczęściej zakreśliłaś "TAK" - jesteś Budowniczym!

Zdaniem prof. Helen Fisher ten typ jest najpowszechniejszy: aż 41 proc. z nas to Budowniczowie.

W miłości jesteś lojalna, wierna. Kierujesz się stałym kodeksem zasad. Twój partner łatwo może przewidzieć, jak się zachowasz w konkretnej sytuacji. Rzadko się kłócisz, bo i trudno wyprowadzić cię z równowagi. Ale... nie jest ci łatwo pogodzić się z tym, że partner inaczej myśli i odczuwa. Bardzo też możliwe, że uważasz seks za przereklamowany.

Miłość Budowniczy - Budowniczy. Związek na całe życie. Zresztą najczęściej występujący: Budowniczowie czują się najbezpieczniej w towarzystwie partnera podobnego do siebie. Waszą mocną stroną jest umiejętność konsolidowania związku, planowanie, dbałość o równy podział obowiązków. A słabą - rutyna. Nie zaszkodzi od czasu do czas zainspirować się taktykami Odkrywców i zaszaleć.

Miłość Budowniczy - Odkrywca. Może być ciekawie. Twój wpływ sprawi, że Odkrywca zechce się zapewne ustabilizować. Nie staraj się jednak na siłę ściągnąć go na ziemię: dla niego nie liczy się racja i logika, a jedynie wspaniałe wrażenia i przygoda.

Miłość Budowniczy - Dyrektor. Na pierwszy rzut oka jesteście do siebie podobni. Ale ty lubisz czuć, że zawsze masz rację, a Dyrektor chce o wszystkim decydować. Zamiast toczyć spory w każdej istotnej kwestii, zajmij się dostarczaniem partnerowi ważnych informacji, by to on dokonał wyboru.

Miłość Budowniczy - Negocjator. Rzadki wariant - zwłaszcza jeśli Negocjatorem jest mężczyzna! Nie zaszkodzi, gdy będziesz dużo mu o sobie opowiadała: on zaakceptuje każdy twój życiowy wybór, jeśli zrozumie, dlaczego podejmujesz taką, a nie inną decyzję.

Odkrywca

1. Nudzi mnie wykonywanie codziennie tych samych czynności. Nie cierpię rutyny! TAK/NIE

2. Myślę pozytywnie - jestem optymistką. TAK/NIE

3. Jestem bardziej kreatywna niż większość ludzi. TAK/NIE

4. Lubię zaspokajać własne zachcianki, nawet gdy to kosztowne czy ryzykowne. TAK/NIE

5. Moi bliscy uważają mnie za osobę ciekawą świata. TAK/NIE

Jeśli tu najczęściej zakreśliłaś "TAK" - jesteś Odkrywcą!

Odkrywcy - to najrzadszy typ, jedynie 8 proc. ludzi można do niego zaliczyć. W miłości szukasz ekscytacji. Jesteś szczodra, chętnie robisz partnerowi prezenty, nie licząc się z kosztami. Cieszysz się seksem, masz wysokie libido. Z tobą nie można się nudzić. Ale zgodnie z badaniami Odkrywcy najczęściej się rozwodzą. Szybko przyzwyczajasz się do partnera, przestajesz dostrzegać jego zalety i zaczynasz się zastanawiać, czy z kimś innym nie będzie ci lepiej.

Miłość Odkrywca - Odkrywca. Statystycznie te związki trwają najkrócej - są namiętne i burzliwe, ale ponieważ obie strony szukają wrażeń, pojawia się ktoś trzeci. Chcesz, by wasza miłość trwała? Zamiast szukać przygód na zewnątrz, zacznijcie szukać ich... we dwoje. Na przykład w ekstremalnych dyscyplinach sportowych czy podróżach.

Miłość Odkrywca - Dyrektor. Najrzadziej spotykany układ sił, może dlatego, że i jedni, i drudzy są egocentryczni i skoncentrowani na sobie. By utrzymać przy sobie Dyrektora, porzuć rywalizację (która może ci się wydawać ekscytująca) na rzecz współpracy. Dyrektorzy nie lubią konkurencji!

Miłość Odkrywca - Budowniczy. Ten związek ma szansę przetrwać do końca życia: o ile uda się wypracować kontrakt małżeński uwzględniający odmienne potrzeby partnerów. Ty łakniesz nowości, on stabilizacji; ty chcesz zdawać się na impuls, on lubi wszystko planować; ty marzysz o seksie, on chce spać... Kluczem do wspólnego szczęścia będzie kompromis.

Miłość Odkrywca - Negocjator. Nie zapominaj, że Negocjator ma potrzebę stworzenia bliskiej i głębokiej więzi, chce rozmawiać, słyszeć o miłości, czuć, że się nim interesujesz. Wykorzystaj własną kreatywność, by go o tym przekonać, a będzie wam razem dobrze.

Dyrektor

1. Kiedy kupuję nowy telefon, telewizor, pralkę, dokładnie czytam instrukcję obsługi: interesuje mnie technika, mechanika. TAK/NIE

2. Lubię rywalizację, dyskusje i potyczki na słowa. TAK/NIE

3. Mam umysł analityczny. TAK/NIE

4. Nie lubię ceregieli: gdy mam coś do powiedzenia, mówię to. TAK/NIE

5. Rzadko zwracam uwagę na uczucia innych ludzi. TAK/NIE

Jeśli tu najczęściej zakreśliłaś "TAK" - jesteś Dyrektorem!

Dyrektor - no cóż, to mówi samo za siebie... W miłości jesteś szefową. Troskliwa, opiekuńcza, stała w emocjach - to cała ty. Cenisz sobie niezależność i podoba ci się, gdy i partner ma własne życie, nie trzymacie się cały czas za ręce. Czego potrzeba, byś zakochała się na zabój? Przede wszystkim wybranek musi mieć wyjątkowo piękny umysł. Ale masz silną osobowość, jesteś mało empatyczna, liczą się dla ciebie cele, a nie środki do ich osiągnięcia. Tzw. miękkie kompetencje to nie najmocniejsza twoja strona: źle czytasz cudze emocje, nie przepadasz za snuciem zwierzeń (ani w roli mówcy, ani słuchacza), no i lubisz rozkazywać.

Miłość Dyrektor - Dyrektor. Trudny związek, bo gdzie się bije dwóch szefów, tam... czasami łatwo jest zapomnieć o miłości i partnerstwie. Taktyka wzajemnych ustępstw będzie dla was idealna. Zamiast ciągle być rozważną, spróbuj od czasu do czasu wejść w rolę romantycznej: zaproś go na kolację z szampanem, wycieczkę w nieznane. To też jest potrzebne!

Miłość Dyrektor - Odkrywca. Możecie się wspaniale dogadywać. On jest ciekawy świata, może snuć wiele opowieści, których ty chętnie wysłuchasz. Wciąż będzie cię zaskakiwał i fascynował. Spodoba ci się też to, że Odkrywca lubi chodzić własnymi ścieżkami. Ale powinnaś mniej mu rozkazywać, bo rozkazami sprawisz, że zacznie robić ci na złość.

Miłość Dyrektor - Budowniczy. Zdaniem Helen Fisher Dyrektorzy zakochują się w Budowniczych najrzadziej. To dziwne, bo Budowniczowie są inteligentni, logiczni, mają więc te same cechy, które Dyrektorzy cenią u siebie. Ale w tym związku może toczyć się ciągła walka o władzę. Ktoś musi odpuścić. Może ty?

Miłość Dyrektor - Negocjator. Najczęstszy i najbardziej udany według naukowców mariaż. Pasujecie do siebie jak dwa kawałki układanki, ale uwaga! Władczy i mało komunikatywny Dyrektor łatwo może zrazić do siebie wrażliwca, czyli Negocjatora. Staraj się lepiej czytać emocje partnera - to klucz do jego serca.

Negocjator

1. Chcę znać marzenia i uczucia moich bliskich. TAK/NIE

2. Nie interesują mnie argumenty logiczne: słucham głosu serca. TAK/NIE

3. Łatwo zmieniam zdanie. TAK/NIE

4. Wzruszam się, oglądając dramatyczne filmy i czytając wstrząsające książki. Bywa, że przez kilka godzin czuję się wzburzona. TAK/NIE

5. Często w myślach odpływam w fantazje. TAK/NIE

Jeśli tu najczęściej zakreśliłaś "TAK" - jesteś Negocjatorem!

Towarzyska, empatyczna, zgodna, chętna do współpracy, sympatyczna, szczodra - oto cała ty - Negocjatorka. Także w miłości. Każdy grymas twarzy partnera, gest dłoni, jesteś w stanie dostrzec i zinterpretować. Czytasz mu w myślach! Po kłótni nie chowasz w sobie urazy, szybko wybaczasz. Lubisz kochać. I robisz wiele, by kochać z wzajemnością. Ale nie jesteś stabilna emocjonalnie, często dopada cię smutek, gniew - wtedy bywa, że negatywne emocje wyładowujesz na partnerze. Zdarza się też, że mylnie interpretujesz zachowania ukochanego, niesłusznie go oskarżasz i się obrażasz.

Miłość Negocjator - Negocjator. Dużo słów, mało czynów. Możecie rozprawiać o uczuciach i związku, ale gdy trzeba podjąć decyzję, wahacie się w nieskończoność. Któreś z was musi dostać awans na szefa - inaczej relacja nie przetrwa.

Miłość Negocjator - Odkrywca. Całkiem dobrze wam się rozmawia - Odkrywca jest gadatliwy podobnie jak ty, tak samo towarzyski, dość empatyczny. Ale tam, gdzie ty widzisz dozgonną miłość, on często widzi jedynie przygodę. Nie bierz go aż tak na serio, a wtedy wasza zabawa może potrwać nawet do końca życia.

Miłość Negocjator - Budowniczy. On ceni umysł, ty serce. Ale coś was jednak łączy: oboje chcecie i umiecie budować trwałe związki. To, że on nie potrafi mówić o miłości, nie znaczy, że cię nie kocha. Nie zmuszaj go do tego - on zdecydowanie woli czyny od słów.

Miłość Negocjator - Dyrektor. Ci dwoje wzajemnie się przyciągają. Ty zadbasz o emocje, on zdejmie z ciebie ciężar podejmowania decyzji. Powściągnij jednak wybuchy dzikiego entuzjazmu czy niepohamowanej złości. Dyrektor jak ognia boi się gwałtownie wyrażanych uczuć!

Korzystałam z artykułów prof. Helen Fisher zamieszczonych na jej stronie internetowej. Pytania testu opracowane na podstawie The Fisher Chemistry Test (www.helenfisher.com)

Jagna Kaczanowska

Twój STYL 3/2015


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje