Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Sposoby na męską potencję

Aż trzech na pięciu dorosłych Polaków prowadzi siedzący tryb życia, ma sporej wielkości brzuszek, pali i pije za dużo alkoholu. To prosta droga do rozwoju typowo męskich niedomagań, w tym zaburzeń ze strony układu płciowego. Jak postępować, by do tego nie doszło?

Nie wpadać w panikę! Lekarstwem będzie zdrowy styl życia: ruch, dieta wzmagająca potencję i tzw. afrodyzjaki terapeutyczne - o przebadanym i udowodnionym wpływie na organizm. Warto je uwzględniać w męskim jadłospisie.

Usprawnić mechanizm

Reklama

By mężczyzna mógł prowadzić udane życie erotyczne, niezbędne są pewne składniki odżywcze. Najważniejsze są minerały - cynk i selen. Gromadzą się w męskich gruczołach płciowych i w dużym stopniu decydują o ich sprawności. Cynk bierze także udział w produkcji hormonu testosteronu, który steruje popędem płciowym.

Najbogatszym źródłem obu cennych substancji są owoce morza, dlatego panowie powinni jak najczęściej raczyć się potrawami z ostryg i krewetek, łososiem i sandaczem, ale i... pestkami dyni. Zdecydowanie postawić na białko (mięso, nabiał), gdyż dostarcza argininy, aminokwasu, z którego powstaje tlenek azotu inicjujący erekcję.

Istotnym składnikami diety powinien być też mangan zwiększający w mózgu produkcję dopaminy - neuroprzekaźnika wpływającego na odbiór bodźców seksualnych (zawierają go pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy) i beta-karoten wspomagający syntezę hormonów płciowych (zielone i czerwone warzywa, świeże i suszone owoce - zwłaszcza morele). W menu zabraknąć nie może witaminy E, zwanej witaminą płodności (oleje, oliwa, pszenne zarodki), witaminy C i z grupy B.

Wrogiem seksualności są natomiast tłuszcze zwierzęce. Ich nadmiar powoduje problemy z krążeniem i może obniżać potencję.

Kiedy do lekarza?

Pojawiających się, nawet sporadycznie, zaburzeń erekcji nie wolno lekceważyć! Bywają pierwszym sygnałem cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, urazu kręgosłupa - chorób, które mogą prowadzić do uszkodzenia sieci naczyń krwionośnych. Lub być skutkiem przyjmowania leków (nasennych, psychotropowych, obniżających ciśnienie). Tu konieczna jest szybka pomoc specjalisty.

>>>Na kolejnej stronie poznasz dania na pobudzenie zmysłów<<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje